Dobrý den dopravní policie

Dobrý den pane doktore, dopravní policie ve stojícím autě mě změřila rychlost a protože to bylo v blízkosti mého bydliště, nestačili mě předjet a zastavit a já jsem stihl dojet na svoji oplocenou zahradu. Vystoupil jsem z auta a šel dále do zahrady. Policista vystoupil ze svého auta a volal na mě abych šel k němu a šel několik metrů za bránu zahrady. Otočil jsem se a upozornil ho, že je na soukromém pozemku a požádal ho, ať zahradu opustí. Odpověděl mi, že jsem podezřelý ze spáchání přestupku a že má právo na pozemek vstoupit. Má na to skutečně právo? A měl by právo vstoupit i do domu, pokud bych já zašel do domu?. Nejedná se mi o projednávání přestupku, pokutu jsem jim zaplatil, protože chtěli 1000 Kč a vše ostatní by mě přišlo dráž i kdybych vyhrál. Jde mi jen o to, jestli opravdu mají právo za mnou vlézt na soukromý pozemek a do domu. Kdysi fungovalo něco jako domovní svoboda. Děkuji za odpověď Mareš

Odpověď

Ne, to nemá. Vstupovat na soukromý pozemek a do obydlí smí jen v omezených případech.

 

§ 40 zákona o PČR

 

Vstup do obydlí, jiného prostoru nebo na pozemek

 

 (1) Policista je oprávněn vstoupit bez souhlasu uživatele do obydlí, jiného prostoru nebo na pozemek a provést tam potřebné úkony nebo jiná opatření jen tehdy, jestliže věc nesnese odkladu a vstup tam je nezbytný pro ochranu života nebo zdraví osob anebo pro odvrácení závažného ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti.

 

 (2) Oprávnění podle odstavce 1 má policista také v případě

 a) důvodného podezření, že se na místě uvedeném v odstavci 1 nachází zemřelý,

 b) pronásledování osoby, nebo

 c) vstupu do jiného prostoru nebo na pozemek, má-li důvodné podezření, že se tam nachází týrané zvíře.

 

 (3) Policista je oprávněn za účelem vstupu na místo uvedené v odstavci 1 toto místo otevřít nebo jiným způsobem si do něj zjednat přístup, v případě nutnosti i za použití síly.

 

 (4) Policista je povinen při vstupu do obydlí, jiného prostoru nebo na pozemek a při následných úkonech zajistit přítomnost nezúčastněné osoby; nemusí tak učinit, hrozí-li nebezpečí z prodlení nebo by mohlo dojít k ohrožení života anebo zdraví nezúčastněné osoby.

 

 (5) Po provedení úkonů nebo jiných opatření je policista povinen bez zbytečného odkladu vyrozumět uživatele obydlí, jiného prostoru nebo pozemku a zajistit zabezpečení tohoto místa, nemůže-li tak učinit uživatel nebo jiná oprávněná osoba.

2.3.2012 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist