Dobry den

Dobry den pane doktore, rad bych vas pozadal o vas odborny nazor v nasledujici veci: Vcera se mne stala nemila vec a nejsem si jist, jestli neporusuji zakon a pravidla silnicniho provozu. V minulosti jsem se nad tim nikdy nepozastavoval, ale dnes mne napadlo, jestli je nasledujici jednani mozne: Jel jsem v obci po silnici, na ktere jsem mijel prechod pro chodce. Z prave strany prechazel chodec, proto jsem sundal nohu z plynu, abych stacil dojet k prechodu tak, aby chodec stacil prejit „moji“ polovinu vozovky. Asi 5 az 10 metru pred prechodem mne vstoupil do vozovky dalsi chodec, tentokrat z leve strany. Pred prechodem jsem vsak nezastavil a kdyz jsem mijel prechod, tak byl chodec prechazejici z leve strany priblizne v polovine az dvou tretinach (leveho) pruhu v protismeru. To znamena, ze kdyz vstupoval do poloviny vozovky, po ktere jsem jel ja, tak moje auto bylo jiz nejaky kus za prechodem, tj. mohl bez problemu prejit. Prechod jsem mijel pri rychlosti cca 30 km/h, ale pravdepodobne jeste mene a chodec prechod presel plynule, nemusel mne „poustet“ ani nijak uskakovat apod. Zajimalo by mne, zda-li toto jednani porusuje paragraf 5 ods. 2 pismeno f, ve kterem se pravi: „…ridic nesmi ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce, v případě potřeby je řidič povinen i zastavit vozidlo před přechodem pro chodce…“. Z laickeho hlediska a s pouzitim „selskeho“ rozumu se domnivam, ze chodec nebyl ani ohrozen (tj. nevzniklo mu nebezpeci) ani omezen (tj. nijak jsem mu neprekazel). Je toto spravny vyklad (tj. vyklad policie) teto casti zakona? Nebo by meli vsichni ridici ve vsech pruzich zastavit vozidla na prechodu, aby mohl chodec prejit, i kdyz je na uplne druhe strane vozovky a zaroven vsichni cekat, az chodec uplne opusti prechod? Napr. na krizovatkach jsou prechody klidne i deset az patnact metru dlouhe (kdyz se jedna o viceproudou komunikaci), takze behem toho, nez chodec (mnohdy starsi clovek) dojde do poloviny vozovky, tak tou vzdalenejsi vozovkou by mohlo projet i nekolik aut a naopak, pokud uz je v druhe polovine vozovky, tak vozidla v jednom smeru by jiz mohla jet. Jeste dodam, ze se jednalo o prechod vybaveny kamerou pro prechody, tj. systemem kamer, ktere snimaji samotnou „zebru“, deni pred i za prechodem. Pokud jsem se vyse uvedenym jednanim dopustil prestupku, jake sankce mne hrozi? Vzhledem ke kamerovemu systemu by totiz byly v podstate jiste. Diky za vasi odbornou odpoved!

Odpověď

Takové jednání zákon neporušuje. Aktuální povinnost ve vztahu k chodcům říká, že chodce nesmíte omezit a ohrozit. Pokud ten chodec tedy kvůli Vám nemusel ani zpomalit, tak to bylo v souladu s pravidly. Výjimku z toho tvoří případ, kdy zastaví auto vedle Vás, tj. jedoucí stejným směrem. §5, odst. 1, písm. h):"řidič je povinen… snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo před přechodem pro chodce, sníží-li rychlost jízdy nebo zastaví-li vozidlo před přechodem pro chodce i řidiči ostatních vozidel jedoucích stejným směrem…"

17.5.2013 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist