Dnes v noci jsem na barrandově

Dobrý den, dnes v noci jsem na Barrandově prorazil díky díře ve vozovce skoro novou pneumatiku, ktérá je neopravitelná. Zadní pneumatika má na svém boku od této díry bouli. Je nějaká možnost uplatnit vzniklou škodu na majiteli nebo zprávci vozovky? Rád bych ještě upozornil, že to místo bylo v noci neoznačené, jel jsem podle omezené rychlosti a vzhledem k tomu že pršelo i možná méně. Policii jsem nevolal, protože jsem vezl známou s dětmi na letiště, vyměnil jsem pouze prasklou pneumatiku a musel jsem pokračovat v jízdě, abychom stihli odlet. Děkuji za odpověďL.K.

Odpověď

Dle ust. §27 odst. 2 zákona o provozu na pozemních komunikacích platí následující:"Vlastník dálnice, silnice nebo místní komunikace odpovídá za škody vzniklé uživatelům těchto pozemních komunikací, jejichž příčinou byla závada ve sjízdnosti, pokud neprokáže, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit, u závady způsobené povětrnostními situacemi a jejich důsledky takovou závadu zmírnit, ani na ni předepsaným způsobem upozornit."Současně závadou ve sjízdnosti, za kterou vlastník pozemní komunikace odpovídá, se rozumí:"...taková změna ve sjízdnosti dálnice, silnice nebo místní komunikace, kterou nemůže řidič vozidla předvídat při pohybu vozidla přizpůsobeném stavebnímu stavu a dopravně technickému stavu těchto pozemních komunikací a povětrnostním situacím a jejich důsledkům."Z těchto dvou definici je zřejmé, že vlastník komunikace určitou odpovědnost má, ovšem její rozsah je limitován. Předmětná závada ve sjízdnosti (třeba díra) nesmí být označena a současně o ní nesmí řidič vědět, neboť jak je shora uvedena, jedná se o závadu, kterou řidič nemohl předvídat. Častou chybou řidičů, kterou svoje nároky naprosto znemožní, je něco ve stylu:"Jo, tam to znám, tam je to rozmlácený už pěkně dlouho a silničáři s tím nic nedělaj!" Takové "posteskunutí" bohužel prokazuje, že řidič věděl, v jakém stavu je pozemní komunikace, tudíž mohl předvídat a na náhradu škody nemá nárok. Současně se musí jednat o nenadálou a ojedinělou díru ve vozovce, protože pokud je vozovka souvisle poškozena a řidič chvilku kličkuje, než do díry vlítne, opět zde bude chybět nemožnost předvídat.Odpovědnost vlastníka komunikace se tedy týká zejména ojedinělých, neoznačených a neočekávaných závad ve sjízdnosti. Z hlediska důkazního je nutné zavolat na dané místo policii anebo se na dané místo vrátit (pokud je poškození patrné až po chvíli) a zavolat policii, aby se celá věc zadokumentovala. Vlastní fotodokumentaci stavu vozovky lze též rozhodně doporučit.Pokud tedy budou splněny shora uvedené podmínky, je na místě obrátit se na vlastníka komunikace, kterým je buď obec, kraj anebo Česká republika podle druhu pozemní komunikace (vlastníkem dálnic a silnic I. třídy je stát, vlastníkem silnic II. a III. třídy je kraj, na jehož území se silnice nacházejí, a vlastníkem místních komunikací je obec, na jejímž území se místní komunikace nacházejí, vlastníkem účelových komunikací je právnická nebo fyzická osoba.) a nárok na náhradu škody uplatnit. Samotnou škodu pak zpravidla likviduje odpovědnostní pojišťovna vlastníka pozemní komunikace, kteří jsou pro tento účel pojištěni.

9.8.2005 7:24

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist