Dne 10.1 jsem jel autem do

Dobrý den, Pane doktore, dne 10.1 jsem jel autem do Prahy a na PO v tunelu Lochkov (mimo obec) byl údajně spáchán přestupek podle paragrafu 125 odst. 1 písm. f bod 4 zákona č.361/2000 Sb. Vycházím tu z toho, že jelikož se přestupek stal před 19.1.2013, neměl by se na něj vztahovat onen správní delikt. Vlastníkem a provozovatelem vozu je moje příbuzná, které tento týden přišla výzva od Policie ČR, aby se dostavila k podání vysvětlení. Bohužel nechce využít svého práva nepodávat vysvětlení, ale chce uvést, že jsem to byl já. Co se stane v takové situaci? Znamená to, že bude zahájeno nové správní řízení se mnou? Nebo pouze ona zaplatí pokutu a já dostanu body? Jak bych se měl bránit, protože bude v ten okamžik de facto známo, že řidič jsem byl já, takže mi nepodání vysvětlení příliš nepomůže. Mám šanci celou věc řešit skrze materiální aspekt přestupku, popřípadě má smysl snažit se zpochybňovat nějakým způsobem například způsob měření (údajně se měří na začátku a konci tunelu a rozhodující je průměrná rychlost)? Popřípadě lze argumentovat i jinak? Ve výzvě přišla pouze registrační značka vozidla a není uvedeno zdali vůbec (popřípadě jaké) další důkazy existují (fotka etc.). Mnohokrát děkuji za odpověď a Váš čas.

Odpověď

Ta novela je účinná od 19. 1., takže pokud se to stalo 19. 1., tak se na to uplatní už nová úprava.

Pokud Vás uvede jako řidiče, zahájí to správní úřad s Vámi. Vy dostanete pokutu a Vy dostanete body.

Můžete popřít, že jste auto řídil. To, že ona tvrdí, že jste jej řídil, samo o sobě nic neprokazuje. Když to popřete, tak tyto pochybnosti půjdou ve Váš prospěch.

25.6.2013 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist