Děkujeme za odpověd, asi není náš

Děkujeme za odpověd, asi není náš problém pro vás zajímavy – nejedná se o prodej auta–.. a pod Dobrý den Máme dotaz: Majitel odstavil před bytovkou nepojízdné osobní auto a již tři roky jej neužívá a odstěhoval se, tudíž v obci nemá trvalé bydliště. Auto je se SPZ a má prošlou technickou kontrolu, emise a nemá zaplacené zákonné pojištění. Otázka: 1, kdo je viníkem nehody, když do auta nabourám ? ( jedná se veřejnou komunikaci obce ) 2, jaké jsou právní nástroje pro odstranění uvedeného vozidla a jak majitele donutit nepojízdné auto s komunikace odstranit ? Děkujeme.

Odpověď

Tedy dovolím si odpovědět ještě jednou.

ad 1) Viníkem dopravní nehody budete Vy. Proč by měl být viníkem někdo jiný, když do něj nabouráte?
ad 2) Pokud se jedná o vrak, tedy o vozidlo, které je zjevně nepojízdné, pak platí následující:

§19 zákona č. 13/1997 Sb.

 (3) Vlastník vraku je povinen na výzvu vlastníka dálnice, silnice nebo místní komunikace odstranit vrak do dvou měsíců od doručení výzvy k odstranění. Neučiní-li tak, odstraní a zlikviduje vrak vlastník této pozemní komunikace na náklady vlastníka vraku.

 (4) Nemůže-li vlastník dálnice, silnice nebo místní komunikace zjistit vlastníka vraku, zveřejní výzvu k odstranění vraku způsobem v místě obvyklým a po marném uplynutí lhůty dvou měsíců ode dne zveřejnění výzvy odstraní a zlikviduje vrak na své náklady. Zjistí-li vlastník dálnice, silnice nebo místní komunikace vlastníka vraku dodatečně, může vůči němu uplatnit nárok na náhradu nákladů vzniklých odstraněním a likvidací vraku.

9.2.2011 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist