cyklisté a plná čára

Dobrý den, pane doktore. Přítelkyně dnes skládala zkoušku k udělení řidičského oprávnění a zatim co teoretickou částí prošla s plným počtem bodů, na jízdě ji komisař vyhodil za předjetí cyklisty na silnici s plnou čárou (kterou přejela). Snažil jsem se na internetu najít více, ovšem každý si vykládá to, zda cyklistu předjíždíme nebo objíždíme jinak. Já mám za to, že cyklista je v tomto případě překážkou plynulosti provozu a jako překážku je dovoleno jej objet i přes plnou čáru (osobně třeba každý den jezdím do práce po úzké silnici, kde se pohybuje zvýšené množství cyklistů a uprostřed je plná čára … nedovedu si představit, že bych ty 2 km jel za cyklistou a to ještě slušnou část do kopce, kde nejede ani rychlostí 5 km/h). Jaký je na to Váš názor? Zároveň bych se rád zeptal zda je možné se proti výsledku zkoušky odvolat, jelikož mi bylo řečeno že taková možnost neexistuje. Je tomu skutečně tak a jaký je důvod? Chybějící možnost opravného prostředku by mě skutečně překvapila.

Nakonec bonusová otázka na závěr, která mě napadla při studování této problematiky: jak postupovat v případě, že je na úseku silnice umístěna jak svislá značka zákaz předjíždění (která umožňuje objíždět motocykly) a zároveň vodorovná plná čára (která to zakazuje) a co na to nadřazené postavení značky svislé? 🙂

Děkuji předem za Vaší odpověď a případné doporučení, jak po takovém výsledku zkoušky postupovat. Na další zkoušku by bylo potřeba čekat 3 týdny, zaplatit ji a ještě k tomu cvaknout i nějaké 2 kondiční jízdy, což vychází na 2000 Kč navíc což není zanedbatelná položka.

Odpověď

ad 1) Nedomnívám se, že předjíždění jedoucího cyklisty je objížděním a také mám pochybnosti o možnosti zargumentovat, že je překážkou provozu (tu totiž definuje zákon jinak).

ad 2) Jedině správní žaloba podle zákona 150/2002 Sb.

ad 3) Pozor – plná čára neznamená zákaz předjíždění, ta jen znamená zákaz ji přejet, takže je tam dost místa, můžete ve svém pruhu motorku nebo cyklistu předjet. Jen tu čáru nesmíte přejet.

5.11.2013 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist