cyklista při nájezdu do kruháče

Dobrý den, stále častěji se setkávám se snahou cyklistů a někdy i motocyklistů dojíždět a řadit se ZPRAVA k autu zpomalujícímu bezprostředně před předností na kruhový objezd, toto jsem doposud sledoval z pozice druhého či třetího před kruhovým objezdem, nicméně i na mě došlo- po zpomalení a dojezdu na hranu nájezdu do kruhového objezdu jsem při akceleraci (tudíž při vjíždění na kruhový objezd se snahou zůstat vpravo) koutkem oka zaznamenal podezřelý pohyb na pravé straně- podvědomě jsem strhl řízení vlevo a jen díky tomu cyklista nenarazil do mého boku. Podotýkám že 1/ vpravo nebyl vyhražen jízdní pruh pro cyklisty 2/ děj byl dynamický, tj cyklista nepodjížděl kolonu stojících vozidel 3/ v souladu s vyhláškou jsem neměl zapnut pravý blinkr. Pokud by ke kolizi došlo, jaké může mít argumenty pro obhajobu svého jednání cyklista ?
A je relevantní z mé strany 1/ argumentovat zákazem předjíždění v křižovatce 2/ zákazem předjíždění vpravo vozidel neodbočujících vlevo 3/ pravděpodobně předjíždění realizoval mimo vozovku (krajnice)
Ze zákona sic vyplývá povinnost při změně směru zajistit bezpečnost (tj zrcátko) nicméně při řešení přednosti při nájezdu na kruháč si troufnu tvrdit že 99% řidičů tento úkon nestíhá, a pochybuji o jeho masovém rozšíření i při odbočování Z kruhového objezdu (sám jej určitě nepraktikuji pokaždé, pokud jsem při odbočování vpravo skutečně co nejblíže pravému okraji) díky Jirka

Odpověď

Cyklista smí podjíždět kolonu (a je jedno, jestli je to u kruhového objezdu nebo jinde jen za následujících pravidel):

"Pohybují-li se pomalu nebo stojí-li vozidla za sebou při pravém okraji vozovky, může cyklista jedoucí stejným směrem tato vozidla předjíždět nebo objíždět z pravé strany po pravém okraji vozovky nebo krajnici, pokud je vpravo od vozidel dostatek místa; přitom je povinen dbát zvýšené opatrnosti."

Pokud nebyly splněny shora uvedené podmínky, byl by viníkem patrně cyklista. Záleží ale vždy i na konkrétních okolnostech.

30.6.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist