Co se podle vás může více

Dobrý den, co se podle vás může více negativně projevit na kvalitě aut – první auta nového modelu v zavedené továrně (např. nový Ford fiesta), nebo první auta zavedeného modelu v nové továrně (např. Hyundai i30 v Nošovicích). Vím, že v obou případech platí počkat nejméně půl roku, ale přesto… Děkuji a srdečně zdravím.H.

Odpověď

Děkuji za velmi zajímavý dotaz.Protože jsou auta stále z velké části vyráběna lidmi, individuální chyby se vyloučit nedají. Na začátku produkce nových verzí samozřejmě nějakou dobu trvá, než se dělníci v montáži s novým modelem naučí, ale automobilky jsou si toho vědomé a proto připravují mnoho opatření, aby se případným problémům předešlo. I tak se ale opravdu vyplatí na nové auto aspoň půl roku počkat.Pak ale problémy nekončí. Jelikož jsem se dlouho dobu pohyboval ve výrobě komponent pro automobilový průmysl, z vlastních zkušeností vím, že nejvíce chyb vytvoří lidé hned ráno na začátku pracovní směny a pak před jejím koncem nebo s blížící se přestávkou. A úplně nejhorší je prý auto vyrobené v pátek odpoledne, čemuž bych se vůbec nedivil. Každý se už vidí v oblíbené putice nebo na chatě... Naštěstí jsou ale v továrnách velmi přísné kontroly kvality a málo kdy se stane, že projde vyloženě špatný kus.Nejčastějším problémem prvních modelů nové série je tak nějaká konstrukční závada, která se objeví až při hromadné produkci skoro u všech aut. Zpravidla to bývají poddimenzované spoje nebo problémy s elektronikou, v tom horším případě závažný konstrukčí nedostatek přímo ovlivňující životy cestujících.

3.11.2008 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist