Chtěla bych se zeptat, jaký právní

Vážený pane doktore, chtěla bych se zeptat, jaký právní předpis řeší pozitivní dechovou zkoušku. Loni v červnu jsem byla sražena řidičem osobního vozidla. Jeho dechová zkouška byla pozitivní, ale odběru krve se odmítl podrobit. Policejní vyšetřovatel mi sdělil, že samotná dechová zkouška není považována za procesní důkaz. Je-li tomu skutečně tak, podle jaké právní normy policie postupuje? V jednom článku věnovaném motoristům (bohužel z roku 2002) jsem se dočetla, že pokud je dechová zkouška pozitivní a řidič se odmítne podrobit odběru krve, je na něj automaticky nahlíženo, jako by měl v krvi nad jednu promili. Prosím sdělte, co je aktuální dnes. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dechová zkouška je pouze orientační, procesním důkazem skutečně není. Pokud se řidič podrobí dechové zkoušce a odmítne zkoušku krevní, nelze prokázat přítomnost alkoholu. V takovém případě se dopustí toliko přestupku (pokuta 15 000 Kč a zákaz řízení na dva roky). Takový postup je "výhodný" pro řidiče, který např. způsobí nehodu. U nehody pod vlivem alkoholu by se jednalo o trestný čin Ohrožení pod vlivem návykové látky, ovšem když odmítne krevní zkoušku, alkohol se neprokáže a jedná se jen o přestupek (ledaže by do šlo i ke škodě na zdraví, která je kvalifikována jako ublížení na zdraví).Uvedená otázka je řešena v ust. §30 zákona o přestupcích. 

5.2.2006 9:31

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist