Chtel jsem se zeptat na odtazeni

Dobry den, chtel jsem se zeptat na odtazeni vozidel? Jakou mirou musi vozidlo zavazet v provozu na pozemnich komunikacich? Kolik procent auta musi vozidlo zavazet aby byl duvod k odtazeni vozidla? A zda-li kdyz moje vozidlo stalo na zakazu zastaveni ale vubec! nezavazelo v provozu, zda je nutne mi vozidlo odtahnout? O tom ze odtahova sluzba neni majitel pozemni komunikace – o tom bych se tu radsi ani nebavil, nema to v tomhle malomocnym state smysl.Dekuji za odpoved.

Odpověď

Mira, s jakou musí vozidlo "zavazet" v provozu na pozemních komunikacích, není v zákoně přímo stanovena, nicméně platí následující: Za překážku v provozu na pozemních komunikacích je považováno vše, co ohrožuje bezpečnost a plynulost silničního provozu, např. i neoprávněně stojící vozidlo. Filosofie zákona je taková, že je zakázáno vše, co by bezpečnost a plynulost silničního provozu ohrožovalo. Jinými slovy, zákazy v pravidlech silničního provozu mají za účel chránit bezpečnost a plynulost silničního provozu. Jestliže je tedy někde něco zakázáno, pak je účelem takového zákazu ochrana bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Každé porušení takového zákazu tak nutně musí být ohrožením bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Konec konců je třeba si uvědomit, že porušení zákazu stání je přestupkem proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu podle §22 zákona o přestupcích VŽDY. Z těchto souvislostí mezi zákonem o provozu na pozemních komunikacích a zákonem o přestupcích plyne proto závěr, že každé porušení zákazu v pravidlech silničního provozu ohrožuje bezpečnost a plynulost silničního provozu. To tedy znamená, že vozidlo ponechané v zákazu stání nebo zastavení vždy ohrožuje bezpečnost a plynulost silničního provozu a tudíž je i dle shora uvedené definice překážkou v provozu a může být odtaženo.V daných souvislostech tedy není prostor pro licitaci a není proto bohužel ani rozhodné, zda vozidlo fakticky "překáží" nebo ne. Důležité je jen to, zda se v daném místě nachází v souladu s pravidly silničního provozu anebo v rozporu s nimi. Pokud bylo vozidlo zaparkováno na místě, kde je zákaz zastavení, mohlo být odtaženo v souladu se zákonem v každém případě.

15.10.2005 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist