Chtěl bych se zeptat k vašemu

Dobrý den,chtěl bych se zeptat k Vašemu poslednímu článku ohledně amortizace dílů poškozeného vozidla a opravy takových dílů z povinného ručení viníka.Princip samozřejmě chápu, nicméně jsem nedávno četl (už nevím kde) zajímavou argumentaci:Poškozený řídil své, např. 3 roky staré, vozidlo. Stal se účastníkem lehké dopravní nehody, kdy vina byla 100% na druhém účastníkovi. Své vozidlo pochopitelně chtěl opravit, avšak nepožadoval opravu dotčených dílů do nového stavu, ale pouze do původního 3-letého stavu. Avšak takové díly autorizovaný servis nebyl schopen dodat a ani jidne je nebyla možnost sehnat. Argumentace byla založena na tom že poškozený tak byl v podstatě donucen vynaložit finanční prostředky na "zhodnocení svého vozidla" což nebylo v jeho zájmu. Zmíněný článek (zdroj nevím) uváděl že soudy nakonec jeho nároky uznaly.Právě u malých nehod mi to přijde logické protože oprava např. blatníku, nárazníku, světlometu apod. takové vozidlo i při následném prodeji těžko zhodnotí. Něco jiného je to u velkých nehod, totálek apod.Jaký je na to Váš názor?A co u nehody kterou si způsobím sám (škodu jen sobě) a mám havarijní pojištění? Tam se přece hradí (po odečtení spoluúčasti) celá cena opravy v autorizovaném servise až do hodnoty vozidla.

Odpověď

Začnu od konce. Havarijní pojištění je majetkové pojištění a pravidla pro náhradu škody se na něj neuplatní.Co se týče té argumentace, s podobným jsem se již také setkal, kdy podle ust. §442 odst. 2 občanského zákoníku platí:Škoda se hradí v penězích; požádá-li však o to poškozený a je-li to možné a účelné, hradí se škoda uvedením do předešlého stavu.Podle tohoto ustanovení by poškozený mohl žádat uvedení vozidla do původního stavu a to by musel zařídit viník. Faktem ale je, že tím poškozený ztrácí trošku kontrolu nad kvalitou uvedení do původního stavu. Takže tudy by cesta teoreticky šla.Ta samotná skutečnost, že nebylo možno takové díly sehnat, je zajímavá, nicméně bych byl opatrný v užívání takové možnosti, protože pokud se nezvolí s uvedením do původního stavu výše uvedená argumentace, tíží břemeno opravy poškozeného a prokazovat, že takto a takto opotřebené díly nešlo sehnat, nemusí být vždy snadné. Nevylučuji to tedy, ale může to být náročné.

13.7.2009 8:56

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist