Chtel bych se zeptat jak je

Dobry den,chtel bych se zeptat jak je to s jizdou na bruslich ? Je mozne jezdit po chodnitu ? Nebo i po silnici ? A dasi vec, je mozne pripadne jezdit po cyklo stezce ? Pripadne, jake jsou mozne postihy ?

Odpověď

Bruslar-inlinista je z hlediska pravidel silničního provozu chodcem a proto je povinen přednostně užít chodník a není-li schůdný pak vozovku stejným způsobem jako chodec. Ačkoli takové řešení odpovídá zákonu, prakticky má své nedostatky. Jistě lze totiž souhlasit s tím, že se zdatný bruslař rychlostí, množstvím zabraného místa i kinetickou energií neliší od cyklisty, který ovšem je povinen použít vozovku. Nicméně zákon o provozu na pozemních komunikacích bruslaře považuje přesto za chodce. Co se užití stezky pro cyklisty týče, není zákon v tomto směru jednoznačný. Zákon přikazuje chodcům užít především chodník nebo stezku pro chodce, nicméně užití stezky pro cyklisty výslovně nezakazuje. Jsem toho názoru, že dikce zákona "užít především" neznamená, že by bruslař stezku použít nemohl, tím spíše, že by mohl argumentovat větší blízkostí k cyklistům než k chodcům, a to právě s ohledem na rychlost a množství potřebného místa. Sankcí bych se za takové užití stezky neobával, nicméně čistě teoreticky by za takový přestupek bylo možno na místě udělit pokutu do 1 000 Kč.

18.10.2005 10:06

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist