Chtel bych se zeptat, jak je

Dobry den,chtel bych se zeptat, jak je to s odebranim ridicskeho prukazu pri zpusobeni dopravni nehody. Na nekolika interernetovych strankach jsem se docetl, ze pri "zpusobeni dopravni nehody porusenim povinnosti ridice, pri ktere doslo k usmrceni nebo k tezke ujme na zdravi" je ukladana pokuta ve spravnim rizeni ve vysi 25-50 tisic korun a odebrani ridicskeho prukazu na 1 az 2 roky. Nikde uz se ale neuvadi, co se deje v pripade, ze nedoslo k tezke ujme na zdravi. Naopak v Zakonu o prestupcich (nevim ale, jestli jsem nasel jeho nejnovejsi verzi) jsem se docetl o dvou pripadech:1. "zpusobeni dopravni nehody, pri ktere doslo k usmrceni nebo zraneni osoby" (tedy nepise se tady o tezke ujme na zdravi vs. jinem typu urazu ,rekneme bouli na cele) – pokuta 25-50 tisic Kc a odebrani ridicskeho prukazu na 1-2 roky2. "zpusobeni dopravni nehody, pri ktere je zpusobena na nekterem ze zucastnenych vozidel vcetne prepravovanych veci nebo na jinych vecech skoda prevysujici zrejme castku 50 tisic korun" – pokuta 2,5 az 5 tisic Kc a zakaz cinnosti na 1-6 mesicu, ale jen pri opakovanem zpusobeni behem jednoho rokuChtel bych se tedy zeptat na to:- zda je rozlisovana tezka ujma na zdravi a "normalni zraneni" a jake jsou v techto pripadech sankce, nebo je ridicsky prukaz odebran vinikovi vzdy, pri jakkoliv banalnim zraneni nektereho z ucastniku- co znamena tezka ujma na zdravi (pokud je typ zraneni rozlisovan)Pro uplnost dodavam, ze jsem zpusobil takovouto dopravni nehodu se skodou prevysujici 50 tisic korun a zranenim, ze jsem nejel nepovolenou rychlosti ani mi nebyl nameren alkohol a ze jsem dosud nikdy nemel ani zadnou nehodu ani jsem neplatil pokutu za jakykoliv prestupek na silnici.Velice dekuji za odpoved a preji prijemny denMarek H.

Odpověď

Těžká újma na zdraví už bude kvalifikována vždy jako trestný čin dle ust. §224 trestního zákona. Základní rozlišení je mezi přestupkovým zákonem a trestním zákonem. Právní úprava je navíc duplicitní, protože v okamžiku způsobení smrti se bude vždy jednat o trestný čin a nikdy o přestupek.Těžkou újmou na zdraví se rozumí jen vážná porucha zdraví nebo vážné onemocnění. Za těchto podmínek je těžkou újmou na zdraví a) zmrzačení, b) ztráta nebo podstatné snížení pracovní způsobilosti, c) ochromení údu, d) ztráta nebo podstatné oslabení funkce smyslového ústrojí, e) poškození důležitého orgánu, f) zohyždění, g) vyvolání potratu nebo usmrcení plodu, h) mučivé útrapy, nebo ch) delší dobu trvající porucha zdraví.

24.12.2006 11:20

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist