čeká mě projednávání přestupku údajného špatného

Vážený pane doktore,čeká mě projednávání přestupku údajného špatného parkování spojeného s provedeným odtahem vozidla před správním úřadem, a mám v této souvisloslosti hned několik nejasností:1) K údajnému přestupku došlo v jiném městě (i jiném okrese), než kde mám trvalé bydliště. K projednávání jsem byl vyzván magistrátem města, v němž k přestupku mělo dojít. Jsem povinnen k projednání cestovat, nebo mám právní nárok požádat o projednání přestupku v městě mého trvalého bydliště?2) Mám právo ještě přede dnem, ve kterém bude přestupek projednáván, navštívit správní úřad a nechat si tam předložit a okopírovat pořízené důkazy, abych měl možnost se na jednání řádně připravit?3) Strážník, který nařídil odtah vozidla tvrdil, že nebyla při parkování dodržena minimální průjezdná vzdálenost 6m a takto to i zapsal do hlášení o přestupku, které jsem odmítl podepsat. V dopise mě však správní úřad kupodivu vyzývá k projednání jíného přestupku – parkování v křižovatce. Může vůbec správní úřad projednávat jiný přestupek než který zjistil strážník?4) Jak (odkud) se správně měří 5m hranice pro parkování v křižovatce? Je to od okraje vozovky hlavní silnice (pomyslné spojnice dále pokračujících obrubníků), a nebo je to od místa, kde na vedlejší silnici začíná zakulacení obrubníku?6) Jak je to s ponecháním 6m minimální průjezdnosti? Co když já zaparkuji na jedné straně ulice (a v té chvíli ještě 6m správně ponecháno je) a později někdo zaparkuje na druhé straně ulice (v protisměru) a pak už 6m nezbývá? Kdo je v tom případě na vině a je mojí povinností prokázat, že jsem přijel dřív? Nebo by naopak správní orgán musel při přistoupení k odtahu prokázat mně, že jsem přijel později?7) V případě, že by projednávající správní orgán nebyl schopen prokázat přestupek, jakým způsobem se mohu domáhat vrácení zaplaceného poplatku za odtah vozidla (bylo to celkem dost, 1700 Kč)?V závěru bych Vám chtěl poděkovat za Vaši velmi přínosnou práci, kterou pro zvýšení právní informovanosti v dopravní oblasti dlouhodobě vykonáváte a které si osobně velice vážím!

Odpověď

1) Ano, jste. O přesunutí do místa bydliště můžete požádat, ale úřad nemusí vyhovět.2) Ano.3) Mohou to překvalifikovat.4) hranice křižovatky je místo vyznačené vodorovnou dopravní značkou "Příčná čára souvislá", "Příčná čára souvislá se symbolem Dej přednost v jízdě!" nebo "Příčná čára souvislá s nápisem STOP"; kde taková dopravní značka není, tvoří hranici křižovatky kolmice k ose vozovky v místě, kde pro křižovatku začíná zakřivení okraje vozovky6) Na vině je ten druhý. Prokazování, kdo porušil povinnost je na policii.7) Jakmile bude řízení zastaveno, vyzvěte odtahovou službu k vrácení částky za odtah doporučeným dopisem.

28.1.2007 4:03

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist