Bylo mi odcizeno vozidlo pojištěné u

Bylo mi odcizeno vozidlo pojištěné u ČP pojistkou ALL RISK. Při uzavírání smlouvy ČP podle stáří a vybavení vozu určila pojistnou cenu a z ní platby pojistného . Kupní cena v autobazaru při pořízení vozidla byla ale nižší a pojišťovna se o kupní smlouvu vůbec nezajímala . Při  spisování trestního oznámení i při oznamování škodné události je poškozený žádán o odhad škody a předložení kupní smlouvy . POdle jaké z těchto 2 částek se má hlásit škoda a  jakou částku vlastně pojišťovna zaplatí ? Co je relevantní pro škodné plnění ?

Odpověď

K odpovědi na tuto otázku by bylo třeba mít k dispozici pojistné podmínky daného produktu, nicméně je třeba nejprve předeslat, že pokud se jedná o havarijní pojištění, pak tento druh pojištění nemá povahu náhrady škody, nýbrž je pojištěním majetkovým. Z pojistné částky u takového majetkového pojištění nelze vycházet, neboť v trestním řízení lze uplatnit tzv.skutečnou škodu. Skutečnou škodou se rozumí cena věci v okamžiku škodní události. Pokud máte tedy vyčíslit škodu v rámci trestního řízení, je nejvhodnější uvést tržní cenu v okamžiku krádeže (takovou informaci Vám nejlépe přesně sdělí např. autobazar).K otázce relevance výše pojistného plnění je skutečně třeba nejprve vidět pojistné podmínky, nicméně při určování výše pojistného plnění se přihlédne ke ztrátě hodnoty proti okamžiku sjednání pojištění a pojišťovna následně vyplatí tzv. časovou cenu odcizeného vozidla. Časovou cenou se rozumícena, kterou měla věc bezprostředně před pojistnou událostí; stanovíse z nové ceny věci, přičemž se přihlíží ke stupni opotřebení nebo jiného znehodnocení anebo k zhodnocení věci, k němuž došlo její opravou, modernizací nebo jiným způsobem. K definitivní odpovědi však bez pojistných podmínek, které otázku způsobu výpočtu upravují, nelze dospět.

5.9.2005 9:53

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist