blokace ŘO – doručení fikcí

Dobrý den,
při delší pracovní cestě do zahraničí mi bylo doručováno oznámení o dosažení 12 bodů. Toto mi bylo následně doručeno fikcí. Jak jsem zjistil, tak od prosince 2013 mám tedy v kartě řidiče blokaci ŘO a v případě, že bych o této blokaci věděl, tak bych si mohl v prosinci 2014 znovu zařídit řidičské oprávnění. Včera mě kontrolovala hlídka PČR – bylo mi sděleno, že mám blokaci ŘO a zadržen ŘP. Zjistil jsem, že podle správního řádu mohu požádat o prominutí zmeškání úkonu (§ 41 SŘ) – že jsem nemohl obsílku převzít samozřejmě doložím. K tomuto mám 3 otázky:
1) pokud mi správní orgán vyhoví, tak jak a na kdy stanoví datum doručení?
2) Bude mít změna data doručení obsílky vliv na datum a trvání blokace? mám totiž obavu, aby blokace nezačala plynout znova např. ode dne, kdy jsem se o blokaci dozvěděl.
3) Budu právně odpovědný za to, že jsem řidil s blokací ŘO, když jsem o ní nevěděl?

Děkuji, Petr.

Odpověď

ad 1) Viz článek na toto téma v sekci Právní poradna.

http://www.autoweb.cz/procesni-postupy-dorucovani-pisemnosti-od-policie-a-uradu/

ad 2) Ta lhůta začne běžet znovu, takže budete mít 5 dní na podání námitek. Když je nepodáte, stane se to rozhodnutí vykonatelným, tj. budete bez oprávnění.

ad 3) Dobrá otázka. Ke vzniku odpovědnosti je nutné zavinění, což doručení rozhodnutí fikcí s Vaší nepřítomnosti vylučuje. Na tom by se měla dát postavit obhajoba.

9.2.2015 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist