Autovrak na cizím pozemku

Dobrý den pane doktore.
Před několika lety si bývalý sestry přítel přivezl auto do dílny našich rodičů, kde z auta „vybral“, co šlo na stejný a novější vůz, přičmž odebral značky – údajně do depozitu. Vše bylo pouze po dohodě, že si pro auto přijede firma na likvidaci. Můj osobní názor je, že to neměl ani v úmyslu. Poté sliboval odvoz za účelem ukázky (a současně zařízené likvidace) práce hasičskému sboru apod. „výmluvy“. Sestra brzy prozřela a následoval rozchod. Nyní je toto auto na pozemku našich rodičů (dle katastru zahrada), který je využíván jako dvůr. U auta (on je již vrak) se začal podhrabávat pes u všech kol a musí být celý den zavřen a také je to velmi nebezpečné pro neteř, která začala po dvorku chodit. Je jí 16 měsíců a nemůže se k tomu vůbec pustit. Na tento dvůr navazuje další pozemek rodičů (dle katastru trvalý travní porost), přes který lze auto přemístit na ostatní komunikaci patřící malému městečku, pod které spadáme jako část obce – vesnička. Je to tedy podle mě místní komunikace a zároveň veřejná. Celá tato komunikace je značně široká, kde je dostatek místa. Nyní k tomu nejdůležitějšímu. S bývalým přítelem mojí sestry není absolutně žádná domluva, mimosoudní cestě se vysměje a řešit vše zdlouhavou soudní cestou by nemělo efekt. Stejně i přes rozsudek soudu by toto „auto“ zůstalo na našem pozemku – je mu to prostě jedno. Již jste se k podobnému tématu vyjadřoval (Svépomoc). Jde mi tedy o to, zda je možné tento vrak nějak odtáhnout přes pozemek rodičů na onu ostatní komunikaci, aby z toho rodiče neměli problémy. Můžete tu svépomoc nějak blíže specifikovat. V občanském zákoníku je to příliš právnické. Pokud by to šlo, jaký postup doporučujete, aby to na oné ostatní veřejné komunikaci bylo co nejkratší dobu. Ale to asi není možné. Prostě oznámit místní MěP (příp. nějak jinak) a ta podle VIN kontaktuje majitele dle zákona. On stejně do dvou měsíců nesjedná nápravu. To je mi jasné, ale už tento vrak nebude u nás nikoho ohrožovat, pouze zaclánět na ostatní komunikaci na travnaté části, nikoliv asfaltované. Stále jde o cizí majetek, byť bezcenný a hlavně o to, aby rodiče neměli nějaké problémy.
Děkuji, Čech

Odpověď

Jen tak „uskladnit“ cizí vrak, který „zůstal“ na Vašem pozemku, na pozemní komunikace prostě nejde. Samozřejmě bych to taky potají někdy vystěhoval, ale doporučit Vám to nemůžu, protože to není čistý postup a když Vás u toho někdo chytne, budou z toho problémy. A zbavit se toho na autovrakoviště nejde? Zkusili jste obejít nějaká taková zařízení v okolí, jestli by to nešlo odvést k nim. Já vím, že Vám to nepatří, ale jestli se k tomu ten vlastník nehlásí, asi nebude ani protestovat, když se toho zbavíte.

14.4.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist