1.) zvláštní zákon číslo 56/2001sb. mimo

1.) zvláštní zákon číslo 56/2001Sb. mimo jiné definuje co se zapisuje do registru vozidel…uvádí se tam i rodné číslo…nasciturus či narozené dítě může vlastnit auto nezávisle na zápisu do registru vozidel, protože tato evidence či tento seznam má jen deklaratorní charakter, nezakládá ani nemění vlasnická práva, vznikající mimo něj…Dítě lze zapsat jako vlastníka silničního motorového či jiného vozidla podléhající registarci až poté, co mu příslušný subjekt přidělí rodné číslo. Předtím ne. Bez rodného čísla nelze proces registrace po podání žádosti dokončit… 2.) podle zákona je provozovatelem osoba, která vlasntím jménem provozuje nějaké konkrétní vozidlo…Pokud někdo vykládá tuto definici tak, že rodič dítěte jménem dítěte provozuje nějaké vozidlo, budiž…Pokud je někomu 16 let a získal svůj první ŘP na příslušnou skupinu podle zákona č.361, počítal zákonodárce s tím, že dotytčný po splnění zákonných podmínek bude na základě získaného ŘP vlastním jménem provozovat nějaký motocykl…Pak by mohl požádat o registraci motocyklu. 3.) Nevím, zda je ve veřejném zájmu uvádět v seznamu vozidel a jejich provozovatelů dvouleté děti jako provozovatele nákladních Tater, kolotočů či traktorů… 4.)silně pochybuji o tom, že dvouleté dítě splňuje definici „provozovat vozidlo vlastím jménem“. 5.) Domnívám se, že není ve veřejném zájmu zapisovat dio registru k bagrům, kolotočům, nákladním tatrám a silným motorkám dvouleté děti, proto silně pochybuji o tom, že by nějaký soud vydal podobný verdikt. Ale to je jen můj názor.

Odpověď

ad 1) Tedy že by někdo chtěl napsat auto na počaté dítě, to slyším prvně. Ale jistě, právní subjektivitu má. :)

ad 2) Tady jsem nějak nepochytil, na co se ptáte.

ad 3) až ad ad 5) Z hlediska vlastnictví není veřejný zájem podstatný a soud by ho ani nezkoumal.

Navíc, a to je to nejdůležitější, údaje v registru stejně nemá žádnou právní relevanci (je to jen evidence nezakládající žádné věcné právo) a odpovědnost má vždy nakonec vlastník, což řeší civilní právo. Že zákon 56/2001 Sb. na tyto případy není připraven, je z hlediska civilního práva úplně jedno.

16.10.2012 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist