Splinter: Dřevěný supersport

Tým studentů techniky a designu staví supersport z přírodního kompozitu. Vypadá jako Predátor!

Tohle by mohl být nejekologičtější supersport světa. Aspoň tedy do doby, než BMW představí svoji reinkarnaci BMW M1… Tým nadšených studentů ze Státní univerzity v Severní Karolíně (USA) velmi výrazně pokročil při stavbě svého projektu dřevěného superauta.

Naposledy, co jsme zaslechli o tomto nápadu, se nám to nezdálo příliš reálné a věrohodné, ale nyní se ukazuje, že technici vzali lano za správný konec. Model prý už prošel prvními pevnostními zkouškami a vše jde přesně podle plánu.

Nemyslete si ale, že budou ze dřeva vyrobeny jen některé pláty karoserie. Dřevěný je i celý rám (stejnou technologii používá i firma Morgan), interiér a dokonce i některé díly motoru a podvozku. Ocel a další konvenční materiály se nastěhovaly pouze tam, kde by dřevo nemohlo splňovat bezpečnostní standardy, příkladem budiž brzdová soustava nebo výfuk.

Vůz je nazvaný Splinter a k pohonu používá dvěma kompresory přeplňovaný osmiválec Cadillac o výkonu „přes 600 koní“. Šestistupňová manuální převodovka pochází z Corvette. Aby se ještě více zdůraznila ekologická nálepka, vůz bude moci spalovat alkoholová paliva, například směs E85.

V současné době se práce na projektu trochu brzdí, protože studenti potřebují dokončit svá studia. Pak se ale naplno ke konstrukci dřevěného supersportu Splinter vrátí. Je možné, že již v roce 2012 bychom se mohli dočkat finální verze a pokud vůz projde i homologačním procesem, bude nabídnuta velmi omezená série k prodeji. Možná se to celé zdá jako úchylárna bez jakékoli šance na fungování v reálném světě. Jenže moderní technologie dokáží divy i se dřevem, tak proč by to nemohlo zrovna v tomto případě zafungovat?

autoweb.cz

7.1.2009 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist