Rinspeed eXasis: průzračný jako křišťál

Podivín a vizionář v jedné osobě Frank Rinderknecht staví auto, skrz jehož podlahu uvidíte asfalt pod vámi. Ne, proboha, není to shnilý žigulík.

Švýcarská firma Rinspeed žije z profesionálních úprav vozů Porsche, ale celý svět si s jejím názvem spojuje novátorské, neotřelé a vždycky trochu bláznivé koncepty, jako třeba zaZen.
 
Pro jarní Ženevu chystá Frank M. Rinderknecht koncept eXasis, který nezůstává pověsti jeho firmy nic dlužen. Celé auto je totiž karosováno průhledným plastem, takže vypadá jako skleněné.

eXasis je koncipován jako dvoumístný, ale spolujezdec sedí za řidičem, nikoliv vedle něj. Odhalená kola a některé stylistické prvky mají podle Rinspeedu připomínat závodní speciály Auto Union ze třicátých let.

Mnoho Rinderknechtových výtvorů z poslední doby tak či onak pracuje s ekologickými tématy a eXasis není výjimkou: kompresorem přeplňovaný dvouválec 750 cm3 spaluje bioetanol, vyráběný z obnovitelných zdrojů. Díky lehké plastové „karoserii“ stačí jeho 150 koní k poměru 200 koní na tunu – auto by totiž mělo vážit pouhých sedm set padesát kilo.

Tisková zpráva Rinspeedu uzavírá konstatováním, že pohled skrz průhlednou podlahu bude znamenat velice zvláštní zážitek. O tom nepochybujeme. Zkuste se za jízdy ve svém autě chvíli dívat místo před sebe na pedály a zažijete cosi velice zvláštního i bez průhledné podlahy.

autoweb.cz

18.12.2006 3:27

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist