První Porsche se ukáže na výstavě v Pebble Beach

Extravagantní show, kde nesmí chbět žádný unikát, se blíží.

Porsche 356 je první typ, který kdy automobilka sériově vyráběla. Jenže nemůžete začít vyrábět auta z ničeho nic, potřebujete nejprve sestavit sérii prototypů a testovacích exemplářů. A stejně tak musel učinit i Dr. Ferdinand „Ferry“ Porsche, když zahajoval poválečnou výrobu automobilů.

V roce 1947 sestrojil v Rakouském Gmündu historicky první existující automobil se znáčkem Porsche, prototyp 356-001. Všimněte si, že designového jazyku, který Ferry Porsche přisoudil svému prvnímu zkušebnímu exempláři, se automobilka drží jako klíště dodnes. A to rozhodně není na škodu, naopak.

Zajímavé je, že první Porsche se objeví na americkém kontinentu vůbec poprvé. Učinit tak ale mělo už v roce 1998 na oslavu 50. výročí založení automobilky. Bohové ale tehdy nebyli nakloněni na tu správnou stranu, když se vzácný exemplář cestou na výstavu poškodil kdesi v ulicích Chicaga. Nyní již snad bude všechno v pořádku a příznivci značky tak oslaví na přehlídce v Pebble Beach 60. výročí se vší výsostnou parádou, která k tomu patří.

A cože se to skrývá pod zadní kapotou Porsche 356-001? Automobil vychází ze svého předchůdce, vozu Volkswagen Beetle, a tak je poháněn plochým, vzduchem chlazeným čtyřválcem 1,3l s poněkud pozměněnými parametry. V Beetlu generoval 25 koní při 3300 ot./min., ale Porsche zvětšil vrtání ze 70 na 75 mm, zvýšil kompresi z 5,8:1 na 7:1 a upravil sání, ke kterému přidal dvojici karburátorů. Výkon se tak pohyboval okolo 40 koní, což v té době, něco málo přes 600 kg vážícímu autu, stačilo k překonání rychlosti 140 km/h.

autoweb.cz

8.8.2008 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist