Porsche vs. Volkswagen – role se obrací

Z lovce se stává štvaná zvěř – Volkswagen chce koupit celé Porsche.

Během posledních několika let Porsche pomalu užíralo podíl akcií Volkswagenu, až získalo nadpoloviční většinu. Jenže pak došlo k obratu. Porsche se dostalo do problémů a podle tajných dokumentů nechybělo mnoho, aby bylo nuceno vyhlásit bankrot.

Volkswagen využil příležitosti a převzal iniciativu. A místo toho, aby tiše sledoval, jak Porsche dál a dál užírá jeho podíl, nyní přichází s protiofenzívou, která se dá klidně přirovnat k průlomu Wehrmachtu v Ardenách v prosinci 1944.

Volkswagen nabízí za divizi automobilů Porsche 8 miliard eur (208 miliard korun) a je ochoten platit „hotově“, tedy ze svého.

Očekává se, že na následující mimořádné valné hromadě, která se koná 23. července, dosáhne Porsche a Volkswagen dohody. Volkswagen by tak mohl získat 49,9 % Porsche s tím, že bude mít předkupní právo na další podíl.

Výsledkem tak může být stav, že Volkswagen bude vlastnit Porsche jako všechny ostatní automobilky koncernu. Porsche by prodejem svých akcií za 8 miliard eur bylo schopné splatit velkou část dluhu, který nyní dosahuje až na 10 miliard eur (260 miliard korun).

Porsche se dostalo do problémů, když si začalo půjčovat stále víc a víc peněz na nákup akcií Volkswagenu. Jenže krize zbrzdila prodeje zejména v USA a tržby tak významně klesly, čímž automobilce vyschly důležité toky peněz a její dluh začal strmě narůstat.

Tato složitá situace bude mít i několik obětí – jednou z nich může být i šéf Porsche Wendelin Wiedeking, kterému má být podle zákulisních informací nabídnut zlatý padák ve výši 100 milionů eur (2,6 miliardy korun). Ehm…

Počkejme si tedy do čtvrtka na další informace a definitivní rozhodnutí.

autoweb.cz

21.7.2009 9:32

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist