Po nás potopa – šrotovné skutečně škodí prodejům!

My jsme to říkali. Sotva skončí šrotovné, prodeje nových aut začnou klesat.

V Evropě se již pátý měsíc po sobě propadají prodeje nových aut, v Itálii dokonce klesly prodeje na čtrnáctileté minimum. Takové jsou důsledky šrotovného, od kterého si politici slibovali oživení trhu a ekonomiky.

Odborníci a ekonomové však varovali, že šrotovným se pouze přesune poptávka v čase a v důsledku se problém ještě více prohloubí. A nyní se toto stává skutečností – zájem o nová auta bez státní dotace klesl, lidé raději šetří. A ti, kteří by si nové auto koupili třeba za půl roku až rok nebo dva, pospíchali a koupili si ho již před pár měsíci díky šrotovnému.

Celková čísla jsou až zarážející – v dubnu 2010 se v Evropě prodalo o 32 % méně aut než ve stejném měsíci roku 2009 a o 10,2 % méně než v roce 2008, kdy ještě šrotovné nefungovalo.

Jen v Německu se prý prodeje drží na úrovni roku 2008, ale Německo obecně patří k zemím, kde se nová auta prodávají dobře.

Ve Španělsku ale šrotovné stále běží a nárůst prodejů je díky tomu znát. Ve Francii však již počáteční nadšení opadlo a nárůst oproti minulému roku je jen 1,6 %.

Ekonomové se obávají, že nejvíce pocítíme šrotovné na prodejích během následujících tří až čtyř let. Automobilky by se tak měly připravit na výrazné propady poptávky zejména po malých autech.

autoweb.cz

6.5.2010 8:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist