Opravené bouračky skrývají nebezpečí

Jeden náš známý umí opravit havarované auto tak, že nikdo nic nepozná – ale speciální přístroje se ošálit nedají.

Ani komplikované deformační zóny moderních aut nemusejí vždy zabránit přenosu energie nárazu dál do karoserie – případné poškození je ale velmi těžké rozpoznat, jak si ověřil německý časopis AutoBild.

Při kontrole havarovaného auta laserem objevili technici AutoBildu zkroucené nosné části skeletu, které by údajně bez drahého zařízení neodhalil ani ten nejzkušenější mechanik.

Jak je to možné? Poněkud paradoxně je třeba hledat vysvětlení právě ve složitosti a velikosti deformačních zón. Deformovatelné prvky se po nárazu částečně vrátí zpět k původnímu tvaru, což činí odhad škod pouhým okem daleko obtížnějším.

Navíc je třeba si uvědomit, že moderní auta jsou navržena tak, aby energie například čelního nárazu postupně směřovala dozadu a rozkládala se do různých ‚„proudů”, končících například v A-sloupcích, prazích atd. Výsledkem je samozřejmě menší poškození prostoru pro cestujících, také síly působící na těla lidí jsou menší. Bohužel to znamená, že může dojít k narušení strukturální integrity klíčových částí samonosné karoserie daleko od místa nárazu.

A proč by vás to mělo zajímat? Nedokonale opravené auto se při další nehodě může zachovat velmi nevyzpytatelně. Pokud by nosné části byly vlivem předchozího poškození slabší než (opravené) deformační zóny, bude karoserie praskat úplně jiným způsobem a na jiných místech, než zamýšleli jeho konstruktéři. I relativně banální náraz tak může skončit třeba rozpůlením karoserie nebo zhroucenou střechou.

Opravdu hodláte trvat na tom, že ta bouraná škodovka, kterou soused sehnal v Německu a pak ji pro vás levně opravil, byla koupě století?

autoweb.cz

3.8.2007 7:05

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist