Nový Boxster dostane tříválec!

Ano, aby snížil emise a spotřebu...

Ještě jsme se ani nestačili vzpamatovat z posilvestrovského veselí a hned nás zpražila zpráva, že příští generace Porsche Boxster dostane tříválec.

Britský magazín Autocar odhalil, co se chystá na nových modelech Porsche a mimo jiné nahlédl pod pokličku nové generace Boxsteru. Hans-Jurgen Wohler, který je v automobilce zodpovědný za modelovou řadu Boxster, řekl Autocaru, že nový model musí pomoci k snížení průměrných emisí značky. Podobný přístup si totiž automobilka Porsche nemůže dovolit u modelu 911 „z odkazem k tradičním hodnotám“ a u modelu Cayenne to nejde proto, že je moc velký a těžký.

Porsche Boxster se tak jeví jako ideální obětní beránek. Automobilka totiž zrušila plány na základní vstupní model, který měl být posazen právě pod Boxster a Cayman. Volkswagen, který ale nyní automobilce Porsche šéfuje, nic takového ve výrobním programu nechce, takže Porsche zkrátka nemá jinou možnost. Boxster musí být obětován.

„Boxter s přeplňovaným tříválcem nebo malým čtyřválcem by měl výkon 180 až 200 koní a emise pod 180 g/km CO2,“ prozradil Wohler. Dále upozornil, že úplně první Boxster měl také výkon kolem 200 koní, takže zákazníci by takové číslo přijmout mohli. Netají se ale určitou skepsí ohledně zvolené koncepce motoru. Tří nebo čtyřválcový Boxster tak možná bude prezentován jako „samostatný ekologický model“.

Hans-Jurgen Wohler si posteskl, že Evropská Unie svými předpisy doslova útočí na všechny výrobce a že je Porsche pod velkým tlakem. Porsche prý ale patří mezi výrobce, kteří produkují pod 300 000 aut ročně. Tzn, že nemusí podle zákona do roku 2012 snížit průměrné emise na 120 g/km CO2, ale i tak je musí snížit o 25 % oproti průměru roku 2006.

Pokud to přeženeme, má Porsche docela štěstí, že v roce 2006 prodávalo supersport Carrera GT a SUV Cayenne Turbo S. Tyto modely totiž průměrné emise značky zvedly docela dost na to, aby jejich snížení o 25 % do roku 2012 bylo se současnou modelovou řadou velmi reálné, aniž by se to dotklo „tradičních hodnot“ značky.

autoweb.cz

4.1.2010 8:40

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist