Lightning GT: Supersport o výkonu 700 koní jezdí na elektřinu

V Londýně se představil Lightning GT – prototyp supersportu budoucnosti, poháněný elektřinou.

Doba si žádá ekologičtější auta, jenže zákazníci chtějí auta rychlejší. Lightning GT dokazuje, že tyhle dva požadavky se navzájem nevylučují. Britský výrobce představuje svou vizi ekologického superauta velmi blízké budoucnosti. Už z obrázků je patrné, že Lightning není žádný futuristický výkřik, který nemá šanci se dostat ani na zadní stranu kalendáře. Toto je plně funkční auto!

Lightning GT používá k pohonu koncept, který se již ukázal na prototypu Mitsubishi Lancer MIEV. Každé kolo má svůj vlastní elektromotor, jejichž společný výkon činí 700 koní. Toto uspořádání přináší několik výhod. Předně, výrobce nemusí řešit složité rozvržení poloos, diferenciálů a podobně. Elektromotory jsou ovládány každý zvlášť podle potřeby, takže výkon se vždy přenáší na kola s nejvyšší přilnavostí. Volný prostor v kapotě lze využít k rozšíření úložného prostoru.

Jedinou nevýhodou je zhoršený jízdní komfort z důvodu vysoké neodpružené hmotnosti, ale s tím si výrobce snad poradí. Karoserie je vyrobena z karbonových vláken, díky čemuž se podařilo udržet hmotnost celého konceptu v rozumných mezích.

Lightning používá novou generaci baterií NanoSafe, které díky  nanotechnologii dokážou udržovat optimální teplotu. Jejich výkon a účinnost jsou tak mnohem vyšší než u běžných Li-Ion baterií. Podle Lightning Car Company, výrobce tohoto superauta, stačí k dojezdu 320 km nabíjet baterie pouze 10 minut.

Odhaduje se, že pokud půjde vše podle plánu, Lightning GT bude připraven k sériové výrobě v roce 2010. Nebude ale levný, výrobce oznámil, že bude požadovat minimálně 150 000 liber (4 950 000 korun).

autoweb.cz

25.7.2008 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist