Honda FCX Clarity

První vyrobená Honda FCX Clarity opustila montážní linku.

První automobil poháněný pouze palivovými články opustil v Japonské továrně Hondy montážní linku a míří k zákazníkovi. Automobily zatím nemíří do Evropy a na ostatní trhy. Honda je pronajímá pečlivě vybraným potenciálních zákazníkům v Kalifornii a v Japonsku. Takto vznikne prvních 200 kusů, které projdou zkušebním provozem.

Zákazníci zaplatí okolo 600 dolarů měsíčně po dobu tří let. Problémem je ale hustota čerpacích stanic na vodík. V Kalifornii jsou pouze 3 stanice a v Japonsku jich je 12. Slibovaný dojezd Hondy FCX okolo 430 km tak nasadí mnoha „šťastlivcům“ brouka do hlavy, zda nebude lepší vzít na projížďku svou oblíbenou dvanáctiválcovou limuzínu, do které natankují na každém rohu.

Podle Johna Kingstona, manažera Hondy pro životní prostředí, je továrna hrdá na to, že může vyrábět automobil, který sníží naši závislost na fosilních palivech a dopad automobilismu na životní prostředí.¨

Honda FCX Clarity používá k výrobě elektrické energie chemickou reakci mezi vodíkem a kyslíkem. Maximální dosažitelný výkon je 136 koní a jediným odpadním produktem je čistá voda.

autoweb.cz

17.6.2008 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist