Car2go – půjčte si Smart, kdekoliv

Daimler rozjíždí v Německu zkušební provoz netradiční půjčovny aut.

V německém městě Ulm rozjíždí Daimler zajímavý pokus. Chce tím vyřešit známé problémy s půjčováním a hlavně vracením aut.

Služba nazvaná car2go funguje na celkem jednoduchém principu, ale pozadí je mnohem složitější. Nejprve se musíte v půjčovně zaregistrovat, aby si systém pamatoval vaše údaje z řidičského průkazu. Při registraci dostanete PIN kód, který pak budete používat podobně jako při platbě kreditní kartou.

Vozidla Smart, kterých je v Ulmu v současnosti na půjčení 50, jsou rozmístěna na určitých místech, která můžete najít pomocí navigace. Souřadnice k nejbližšímu volnému vozidlu vám ochotně zadá operátor na telefonu.

Přijdete ke Smartu, ke čtečce, která je umístěna na čelním skle, přiložíte řidičský průkaz a systém vás pozná. Auto se odemkne a vy pak jen zadáte PIN kód a můžete jezdit. Až si vyřídíte potřebné záležitosti, vozidlo vrátíte na libovolné k tomu určené místo označené modrým obdélníkem s nápisem car2go. Zde pak bude odstavené vozidlo vyzvednuto servisní službou, vyčištěno, dotankováno a případně přepraveno jinam. Cena za půjčovné je 19 eurocentů (necelých 5 korun) na minutu, ale stálí zákazníci používající vozidlo déle dostanou slevu. Platba následně probíhá přes váš mobilní telefon.

Vozidla jsou k dostání na významných místech jako je letiště, nádraží, obchodní centrum a podobně. Daimler uvádí, že pokud se systém osvědčí, spustí ho i v dalších městech a zejména pak v těch, kde se platí mýtné za vjezd do centra a kde jsou vozidla Smart této odpovědnosti zproštěna, například v Londýně. Zákazník by tak nechal své velké obří nenažrané esúvéčko na parkovišti mimo centrum a odtud by pokračoval ve Smartu. Jen si nejsme jisti, zda by toho někdo využíval.

Každopádně se ale jedná o zajímavý nápad a možnost, jak se rychle, efektivně a poměrně levně přepravit na určité místo, aniž byste se museli vázat na zasmrádlou hromadnou dopravu, kde tak maximálně chytnete svrab, neštovice a poslední dobou i žloutenku.

autoweb.cz

23.10.2008 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist