Budeme platit pokuty za druhé?

Půjčili jste auto synovi, který se s ním prohnal okolo radaru? Smůla, pokutu máte zaplatit vy.

Expertní komise, která pro ministerstvo dopravy připravuje návrh na změnu silničního zákona, doporučuje zavést zodpovědnost majitele vozu za automaticky zjištěné přestupky. V sobotu to napsal list MF Dnes.

Návrh by tak měl zamezit „zneužívání“ institutu osoby blízké. Ten umožňuje řidičům, jejichž automobil byl zaznamenán při spáchání přestupku, odepřít výpověď. Pokud není na fotografii vidět obličej toho, kdo řídil, police v tu chvíli zpravidla snahu o zjištění totožnosti řidiče vzdá.

Projde-li návrh expertů, měl by za přestupky zodpovídat vždy provozovatel auta – bez ohledu na to, kdo skutečně seděl za volantem. Podle MF Dnes to takto funguje například v Nizozemsku nebo Itálii. Komise momentálně projednává, kterých přestupků by se měl zákon týkat a jaké tresty stanovit. „Byla bych pro, aby se to týkalo jen rychlé jízdy a přestupků zaznamenaných automatickými radary,“ cituje MF Dnes poslankyni za ODS Evu Dundáčkovou. Jiní členové komise zmiňují třeba i špatné parkování.

Jasno není ani v tom, jaký trest by bylo provozovateli vozu možné udělit. Ve hře je varianta, že by majitel auta nedostával za přestupek trestné body, ale jen pokutu. Ta by zároveň byla nižší, než kdyby ho přistihli policisté.

Ministerstvo dopravy bude respektovat ten návrh, na kterém se členové komise nakonec shodnou, a v navržené podobě ho předloží parlamentu.  Není ale vůbec jisté, že ho poslanci schválí. Podobné iniciativy se objevily už dříve, nebyly však úspěšné.

Náš názor na právní zodpovědnost provozovatele vozidla najdete v redakčním blogu. Řekněte nám ten svůj v diskuzi pod článkem!

autoweb.cz dle MF Dnes

25.2.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist