Benzín i nafta od ledna výrazně podraží

V rámci „protikrizového“ opatření se ceny pohonných hmot zvýší o více než korunu.

Od ledna 2010 začne platit nová sazba DPH a spotřební daně z benzínu a nafty, takže oba druhy pohonných hmot podraží. Deník Právo spočítal, že benzín i nafta budou patřit v Česku mezi nejdražší v Evropě vůbec!

Benzín tak bude levnější například v Rakousku, v Německu a na Slovensku stále ale natankujete dráž. Spotřební daň se zvýší o 1 Kč na litr, takže z každého litru nafty odvedete na spotřební dani do státní kasy 10,95 korun, na každém litru benzínu 12,84 korun. Sazba DPH se zvyšuje z 19% na 20 %. Stát vás tak „stáhne“ o dalších přibližně šest korun z každého litru. Celkem tedy odvedete státu z litru benzínu necelých 19 korun, z litru nafty pak 17 korun. Daně tak budou tvořit přes 60 % z ceny pohonných hmot.

Evropská Unie nařizuje spotřební daň ve výši 302 eur na 1000 litrů nafty a 359 eur na 1000 litrů benzínu. V Česku je spotřební daň z nafty však 425,8 eur na 1000 litrů a z benzínu 499 eur na 1000 litrů. Daňová zátěž je tak vyšší o skoro 40 % proti nařízení EU.

No vidíte, tak dlouho se hovořilo o snížení spotřební daně z benzínu a nafty, až jí zas máme vyšší. Tak tomu říkáme účinný boj proti krizi! Co třeba ještě uvalit pětiprocentní daň z daně? Asi nám nezbyde nic jiného než se začít za levnější benzín modlit

zdroj: Právo

9.12.2009 7:31

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist