Aston se pustil do EU kvůli emisím

Ředitel automobilky Aston Martin zpochybnil návrhy, které mají vést ke snížení produkce CO2.

Evropská komise chce prosadit právní normu, podle která by průměrná hodnota emisí CO2 v produktové řadě každé jednotlivé automobilky nesměla přesáhnout hodnotu 130 g/km. Návrh se opakovaně stává terčem kritiky ze strany automobilových výrobců, kteří poukazují na jeho nesmyslnost. Nyní se k řadám nespokojenců přidává také britský Aston Martin.

Ředitel Astonu Ulrich Bez řekl v rozhovoru pro Financial Times, že chystaná opatření jsou motivovaná spíše obchodně a politicky. Upozornil, že vozy jeho značky najedou v průměru jen 10 000 km ročně, zatímco u masových výrobců je roční kilometráž více než dvojnásobná. Astony se tak na změnách klimatu podílejí méně, přestože jejich nominální emise CO2 na kilometr jsou vyšší.

Někteří jiní výrobci, jako je Bentley a Lotus, už začali usilovat o výjimku z chystaných norem. Ta by se měla týkat automobilek, které vyprodukují méně než 10 000 vozů ročně.

autoweb.cz

9.5.2008 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist