Shell Eco-marathon: ročník plný rekordů

Vítězové ujeli na litr paliva téměř čtyři tisíce kilometrů.

Letošní ročník závodu Shell Eco-marathon, který skončil v sobotu 22. května, přinesl rekordní výsledky, a to hned v několika kategoriích. Vítězem v kategorii Prototypů se stal francouzský tým, který s výsledkem 3 383 km/l  překonal svůj vítězný výkon v této kategorii z roku 2007. Vůz městského konceptu (UrbanConcept) nizozemského týmu urazil na vodíkový pohon 848 km/l a zlomil tak dosavadní rekord 810 km/l. Také loňský rekord v produkci emisí byl překonán výsledkem 6,15 gramů emisí CO2 na jeden kilometr.

Závod Shell Eco-marathon Europe 2008 byl i letos skutečnou mezinárodní událostí – mezi přihlášenými byly týmy z 22 zemí celého světa od Norska až po Singapur. Poprvé se ho zúčastnily týmy z Bulharska, Íránu, Maďarska a Maroka.

Kategorie vozů městského provozu (UrbanConcept)

V kategorii UrbanConcept si první cenu za svůj vůz poháněný vodíkem a výkon 848 km/l odvezl tým z holandské univerzity. Na druhém a třetím místě se s vozy na vodíkový pohon umístily týmy z Norska a Turecka.

Mezi vozidly se spalovacím motorem dosáhl nejlepšího výsledku švédský tým, který se celkově umístil na čtvrtém místě. S vozem poháněným ethanolem dosáhl celkem 299 km/l a produkce 6,15 gramů emisí CO2/km, čímž zlomil dosavadní rekord 9 g/km. Vyhrál také cenu „Climate Change Award“ za nejnižší produkci C02 a současně  třetí cenu, „Bosch Technical Innovation Award“, za systém recirkulace výfukových plynů s celkovou efektivitou 90 %. Na pátém místě skončil portugalský tým s ujetými 291 km/l.

Kategorie Prototypů

V kategorii Prototypů, stejně jako v loňském ročníku, zvítězil francouzský tým z Lyceé La Joliverie, který zlepšil svůj loňský vítězný výkon (3 297 km/l) a dosáhl výsledku 3 382 km/l. Vyhrál zároveň cenu „Climate Friendly Award“ za dosažení produkce 0,8 gramů emisí CO2/km. Na druhém místě se umístil německý tým, který se svým vozem poháněným vodíkem urazil 3 198 km/l. Třetí místo obsadil další francouzský tým s výsledkem 3 036 km/l.

Cena „Bosch Technical Innovation Award“ byla v této kategorii udělena francouzskému týmu za motor s palivovými články, který byl oceněn za efektivitu a flexibilitu. Ceny za design („SKF Design Award“ a „Autodesk Eco-design Award“) získal tým z Německa. Jejich vůz ve tvaru žraloka byl vyroben z přírodních materiálů – hedvábných vláken, balzového dřeva a pryskyřice – což také pomohlo snížit váhu a celkovou spotřebu paliva.