Saaby jen pro střízlivé

Saab se rozhodl bojovat proti opilcům za volantem a vyvinul takzvaný „alcokey“. Oč jde? Klíček od vozu bude vybaven alkoholtesterem, do kterého bude třeba dýchnout, stejně jako při policejní kontrole. Kdo pil, nenastartuje.

Každý čtvrtý řidič, který se v loňském roce zabil na evropských silnicích, měl v krvi alkohol. Saab, známý svou péčí o bezpečnost, proto vyvinul preventivní systém, který opilým řidičům nedovolí ani nastartovat. Jde v podstatě o rozšíření funkce klasického imobilizéru. Zhruba 10 centimetrů dlouhý a 4 cm široký klíček bude vybaven detektorem alkoholu, který se aktivuje zmáčknutím odemykacího tlačítka. Když bude „vzduch čistý“, rozsvítí se zelená kontrolka a deaktivuje se imobilizér. Když ne, červená kontrolka oznámí nález alkoholu a imobilizér nechá zapnutý.

Nosit klíček o velikosti mobilního telefonu nebude pro spoustu lidí zrovna příjemné, ale má to svůj důvod. Pevná instalace alkoholtesteru do vozidla by byla podle tvrzení Saabu až desetkrát nákladnější. Krom toho má majitel auta možnost vyzkoušet situaci mimo něj a třeba rovnou zavolat taxi.

Saab připravuje testování tohoto systému v modelu 9-5 s účelem zjistit, zda je přesný a spolehlivý. Předvede ho na semináři o bezpečnosti v srpnu ve švédském Tylösandu. Hodně si slibuje od jeho využití hlavně ve firemních vozových parcích.

V sériové podobě by měl tento systém stát zhruba 250 Euro a bude nastaven na toleranci alkoholu země, ve které se vůz prodá.

Až vás tedy v blízké budoucnosti někdo na ulici požádá, abyste mu do něčeho foukli, pravděpodobně bude stát za rohem Saab.

redakce autoweb.cz

22.6.2004 12:00
Více o tématu: alkoholSaab

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist