Automobilky neumějí prodat nízké emise

FIAT a Smart vyrábějí ekologická auta, ale před veřejností to tají.

V souvislosti s nedávno zveřejněným úmyslem EU zavést strop na produkci C02 u osobních vozů je této problematice věnováno stále více pozornosti. Nečinnými paradoxně zůstávají pouze ti, kteří by ze současné situace mohli těžit.

Evropská komise sice před časem vyvrátila spekulace o jednotném stropu pro všechny vyráběné automobily (což by prakticky zlikvidovalo firmy jako Porsche nebo Ferrari), ale jasné je, že nejjednodušší to budou mít výrobci malých aut. EU chce totiž stanovit strop PRŮMĚRNÝCH emisí CO2 v celé modelové řadě každého výrobce.

To nahrává značkám jako Fiat či Renault, které prodávají převážně malá a lehká auta s nepříliš výkonnými motory. Konkrétně FIAT již dnes podle některých analýz splňuje nejčastěji diskutovaný limit 130 g CO2/km, a to i bez sofistikovaných hybridních pohonů, přímého vstřikování nebo technologie stop-start. Ještě lépe je na tom Smart, jehož produktová řada má – ze zjevných důvodů – nejnižší průměrné emise ze všech evropských značek.

Smart ForTwo velká fotogalerie

Smart ForTwo fotogalerie

Marketingová oddělení obou automobilek však neumějí nově objeveného zájmu o šetrná vozidla využít. Podle svých mluvčích nechystají žádnou kampaň, která by zdůraznila ekologickou šetrnost jejich modelů.

FIAT i Smart se tak dobrovolně zříkají velké konkurenční výhody. Zkušenosti z jiných oblastí (recyklace domovního odpadu, úsporná svítidla apod.) ukazují, že evropská veřejnost na zelené argumenty slyší. Obě automobilky přitom nepatří zrovna k těm, jimž by mohla větší poptávka po jejich produktech ublížit.

autoweb.cz

15.3.2007 9:08

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist