Autobazar druhým největším prodejcem

Nejvíce vozů v ČR prodala domácí Škoda, druhé místo patří největšímu prodejci ojetých automobilů AAA AUTO. I v „áčkách“ jsou však nejžádanější škodovky.

Za jedenáct měsíců letošního roku prodala skupina AAA AUTO ve svých autocentrech v České republice téměř 41 000 aut. Společnost se tak stala druhým největším prodejcem osobních vozů po mladoboleslavské Škodě Auto, která prodala více než 75 000 aut. Třetí je německý Volkswagen s 24549 vozy. Data vyplývají ze statistik Svazu dovozců automobilů.

Podle statistických údajů skupiny AAA AUTO je zřejmé, že trh ojetých vozů víceméně kopíruje poptávku po nových autech, alespoň co se týká nejžádanějších modelů. „Stejně jako u nových vozů je i v našich autocentrech nejžádanější značka Škoda s modely Octavia a Fabia. Třetí místo již tradičně drží Volkswagen s modelem Passat,“ říká provozní ředitel AAA AUTO Petr Vaněček. Celkově se v obou žebříčcích shoduje šest modelů z deseti.

Rozdíl mezi novými auty a ojetinami je však velmi patrný ve struktuře zákazníků. Zatímco u nových aut tvoří většinu prodejů vozy do firemních flotil, u ojetin vedou prodeje soukromým osobám. To však není žádnou novinkou.


„Tento trend je patrný dlouhodobě. Vozidla z velkých firemních flotil se po určité době obměňují, čímž se pochopitelně dostávají na trh s ojetými auty, kde jsou velmi žádanou komoditou,“ doplňuje Vaněček. Vozy z firemních flotil jsou totiž zpravidla dobře servisované, mají jasnou historii a ve většině případů pouze jednoho předchozího majitele. Nevýhodou je však zpravidla větší kilometrový nájezd.

Srovnání prodejců nových a ojetých aut není zcela obvyklé, zejména proto, že v Evropě neexistuje společnost, která by svým objemem ročních prodejů snesla srovnání. „Velice mne těší, že za téměř 25 let, které na českém trhu naše společnost působí, jsme se z malého autobazaru velikosti rodinné firmy posunuli na pozici druhého největšího hráče na českém automobilovém trhu,“ říká generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová.

Skupina AAA AUTO v letošním roce očekává ve střední Evropě celkové prodeje na úrovni těsně pod hranicí 70000 aut a v příštím roce, kdy oslaví 25. Výročí založení, zároveň očekává dvoumiliontého zákazníka.

Porovnání nejžádanějších modelů v listopadu 2016 na trhu ojetých a nových vozů
PořadíTOP10 v AAA AUTOTOP10 nových aut
1.OctaviaOctavia
2.FabiaFabia
3.PassatSuperb
4.MondeoRapid
5.FocusGolf
6.Golfi30
7.SuperbFiesta
8.MeganePassat
9.i30Duster
10.TouranYeti

30.12.2016 10:27| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist