Auto bez řidiče může na silnice

Vůbec poprvé v Americe dostal řidičský průkaz osobní automobil. Až vedle vás pojede prázdná Toyota Prius, nedivte se.

Počítačová společnost Google se pohybuje v mnoha oblastech lidského počínání, jednou z nich jsou i automobily. Dokud si auta jezdila po uzavřených tratích, pilovala algoritmy rozpoznávání terénu a ostatních účastníků, těžko se tomu dalo něco vytknout. Teď už jde do tuhého.

O tom, že jsou auta čím dál víc protkaná elektronikou, si všímáme každý den v rámci redakčního testování. Drtivá většina aut ve střední třídě umí sama parkovat, a to jak podélně, tak příčně. Adaptivní tempomat už je samozřejmostí, smířili jsme se i se systémem pro udržení v jízdním pruhu. Horko těžko jsme strávili umělý zvuk u nového BMW M5. Ale tohle, to už zavání filmem o Terminátorovi.

Auto absolvovalo testy ve státě Nevada, který jej považuje za tak bezpečný, že jej pustil na silnice. Nevíme, jestli musel projít testem modelových otázek na počítači, každopádně až budete projíždět Amerikou, klidně můžete potkat auto bez řidiče. A tady jdou všechny narážky na něžnější polovičky stranou.

Základem celého systému je Toyota Prius. Samozřejmě prošla četnými úpravami, na střeše je umístěný laserový snímač, vpředu najdete radar a okolí snímají kamery. Z toho je řídící jednotka schopná sestavit kompletní obraz okolí, plánovat a “myslet”.

9.5.2012 7:00| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist