Auta chceme „na doživotí“ a na útlum automobilismu nevěříme, říká průzkum

Více než polovina českých řidičů musela kvůli pořízení svého stávajícího vozu sáhnout na úspory. V průzkumu to uvedlo 58 % respondentů. Za vydané prostředky by chtěli vůz, který jim vydrží poměrně dlouho, dvě pětiny lidí očekávají, že s ním budou jezdit 5 až 10 let.
mercedes-benz-e-1100x618.jpg Zdroj: Mercedes-Benz

Jaké auto si Češi chtějí koupit? Průzkum Raiffeisen – Leasing se zaměřil na to, jaké jsou rozhodující faktory při nákupu osobního vozidla. V další fázi šetření mezi řidiči zkoumal, jaké mají Češi zkušenosti s financováním aut a co za své prostředky očekávají.

Každý druhý řidič musel kvůli pořízení svého stávajícího auta sáhnout na úspory. 58 % respondentů v průzkumu uvedlo, že úspory byly hlavním zdrojem financí pro nákup jejich dosavadního vozu.

Čtvrtina lidí pak uvedla, že svoje auto financovala především úvěrem nebo leasingem. Z nich pak necelá třetina připustila, že se kvůli financování auta obrátila na finanční instituci, se kterou má předchozí dobrou zkušenost. Nejdůležitějším kritériem při volbě finančního modelu ale zůstávala celková cena.

Pořízení auta vnímají lidé jako významnou investici, kvůli které se vyplatí sáhnout do úspor. Dva z pěti řidičů očekávají, že jim nově pořízený vůz vydrží pět až deset let. Třetina pak předpokládá, že jím bude jezdit, dokud nedoslouží. K tomu se častěji hlásí ženy (38,7 %) než muži (25,9 %).

Čtěte také: Průzkum ukázal, že polovina českých řidičů netuší, jak se chovat k ojetině po koupi

Z věkových skupin výrazněji vybočuje jen nejmladší skupina řidičů do 26 let. 8 % z nich uvedlo, že by si pořídili vůz maximálně na dva roky, v průměru se k takovému očekávání doznalo jen 3,5 % řidičů.

Data v podstatě potvrzují, že dnes zákazníci nevybírají vůz s představou, že ho do dvou let vymění za modernější. Řidiči nyní upřednostňují takové řešení, které jim bude spolehlivě fungovat v horizontu pěti a více let. Tomu odpovídají i současné možnosti financování.

Svým autům věříme i v dlouhodobé perspektivě. 56 % respondentů předpokládá, že za dvacet let budeme autem jezdit stejně často jako dosud. Jen 25 % lidí očekává, že cestování autem bude nutné omezit, ať už v důsledku rostoucích cen a nižší finanční dostupnosti (13,3 %), nebo v důsledku toho, že se na trhu objeví nové, ekologičtější a cenově dostupné alternativy k jízdě autem (10,5 %). Na druhou stranu jen necelých 5 % předpokládá, že do dvaceti let důraz na ekologii opadne a auty budeme jezdit ještě více než dnes.


Průzkum se zaměřil na faktory, které lidi motivují k výběru konkrétní značky vozu. Reprezentativního šetření se účastnilo 550 aktivních českých řidičů.

 

1.9.2020 8:02| autor: Hugo Kottás | zdroj: Raiffaisen - Leasing
Více o tématu: průzkumstatistika

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist