Auta budou muset v roce 2025 jezdit za 2,7 l/100 km

Úředníci v Evropské unii pracují na plné obrátky, připravují regulaci, podle které by měla všechna auta vyrobená od roku 2025 jezdit za 2,7 litru na sto.

Nedávno prošel Evropskou unií návrh zákona o snížení průměrných emisí u aut prodaných v Evropě. Abyste byli v obraze, momentálně je hranice nastavena na 130 g/km CO2, v roce 2020 má poklesnout na 95 g/km. Jistou výjimku budou mít jen výrobci s roční produkcí 1000 aut, což se pochopitelně automobilek jako Ferrari nebo Lamborghini vůbec netýká.

Tím ale celá eskapáda se spotřebou, zdá se, nekončí. Zatím to vypadá, že v roce 2025 vejde v platnost zákon, který evropským automobilkám nařídí limit 70 g/km CO2, což je ekvivalent nějakých 2,7 l/100 km. A to napříč celou modelovou řadou.

Splnění předpisů bude o to složitější, že do roku 2017 má vejít v platnost úplně nová metodika měření, která má přesněji reflektovat reálné podmínky na silnici. Takže už žádné měření někde v klimatizované místnosti s pozvolnou akcelerací, ale simulace toho, jak se s autem na silnici opravdu jezdí.

Že ale nebude vůbec jednoduché splnit chystané předpisy asi netřeba zmiňovat, motory jsou momentálně tak efektivní, jak to jen současné technologie dovolují a další pokles spotřeby bude extrémně drahý a náročný. A kdo vývoj takových aut zaplatí? Samozřejmě, že zákazníci.

2.5.2013 4:00| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist