Auta bez klíčků

V prodeji vídáme stále častěji auta, která mají namísto klíčku jen kartu nebo přívěsek. Praxe ale ukazuje, že ne všechna provedení jsou ta ideální.

Jako první přišel s technologií auta „bez klíčku“ Mercedes-Benz u modelu S v roce 1999. Od té doby tuto možnost nabízí dalších 24 modelů různých automobilek a na konci tohoto roku bych takových typů aut mělo být už 36. Prioritní jsou pochopitelně luxusní značky, ale takový Ford, Opel nebo Nissan tuto vymoženost přenášejí do mnohem dostupnějších vozů. Zdaleka ne všechny ale splňují bezpečnostní kritéria, která by měla.

Organizace SBD, jeden z nejuznávanějších evropských institutů zabývající se zabezpečením aut, a britská zkušebna Tatcham otestovaly z pohledu zabezpečení celkem devět aut a až na jedno jediné, Nissan Micra, všechna u této zkoušky neprošla. Nedosahovala požadované úrovně zabezpečení auta.

Vývoj v oblasti aut „bez klíčků“ udělal za posledních šest let obrovský krok kupředu, ať už z pohledu stále se snižující ceny celého systému nebo ve velikosti samotné náhražky klasického klíče. Pokud by ale měla být v blízké budoucnosti auta „bez klíčků“ samozřejmostí, měly by na nich automobilky trochu zapracovat. Nejlepším systémem se prý v současnosti může pochlubit Audi A6.

Petr Horák

26.7.2005 5:01

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist