Audi S3 útočí

5 fotografiíAudi

Na koho? Přece na svého úhlavního nepřítele, BMW 130i. A možná se schyluje i k bratrovražednému souboji s Golfem R32, kdo ví.

Diskuze

14 komentářů

  Zigi

  Bavoráka stejně netrumfne…!

  martin

  prave ze si myslim ze bavoraka troufne i kdyby se splnilo jen polovina toho co se od audi ceka

  klukjakobuk

  Tak jak to tedy je ? Quattro pernament nebo pouhý Haldex ?

  Honza Koubek, autoweb.cz

  Jak jsem napsal – Quattro. Je tu snad někde zmínka o Haldexu?

  klukjakobuk

  Honzo, hned se nerozčilujte, já jen nevím, komu mám věřit – http://news.auto.cz/nove-modely/audi-utoci-novym-s3-na-bmw-130i.html – tedy chtěl bych vám, tak komu ?

  PeT

  Nevím ani o jedné Audině která by používala HALDEX…

  Richard

  A3 má motor uložený napříč, tudíž pod označením quattro se skrývá mezinápravová spojka Haldex. Stejný případ je i TT. Od A4 nahoru je motor uložen podél, tzn. quattro=mezinápravový diferenciál Torsen.

  Honza Koubek, autoweb.cz

  Až na to, že podle tiskové zprávy Audi má S3 stálý pohon všech kol s elektronicky řízenou vícelamelovou mezinápravovou spojkou umístěnou u zadní nápravy, která poskytuje rozdělení točivého momentu prakticky v libovolném poměru.

  Ta spojka je sice "haldexová" – viskózní, ale nesvírá se v závislosti na ubývající trakci, jako u klasickho Haldexu, nýbrž je ovládaná elektronicky. Tudíž jde opravdu o stálý pohon všech kol.

  Nakonec, viskózní mezinápravovou spojku má, pokud se ošklivě nepletu, třeba i taková Impreza.

  Autowebu můžete věřit 😉

  Richard

  Haldex 2. generace již nereaguje pouze na ztrátu adheze předních kol, ale jeho funkčnost se odvíjí také podle otáček motoru, rychlosti sešlápnutí akcelerátoru, úhlu natočení volantu atd.. Při pevném startu automaticky přenáší větší procento toč. momentu na zadní kola, aby se předešlo případné ztrátě trakce. Např. Volvo u svých AWD modelů tuto funkci nazývá jako Instant Traction. V tomto se Audi S3 nebude lišit od jiných Haldexových modelů. Stálý pohon všech kol v případě Haldexu znamená, že za normálních adhezních podmínek je výkon rozdělován zhruba v poměru 90:10 ve prospěch předních kol (čili auto má i nadále vlastnosti předokolky), kdežto Torsen je u Audi většinou nastaven tak, aby v základu byl poměr 50:50.

  Impreza mimo STI používá také mezinápravovou spojku, ale ve spojení s mezinápravovým diferenciálem! Takže u ní se jedná o stálý pohon všech kol s poměrem 50:50 a vizkózní spojka plní úlohu uzávěru mezinápravového diferenciálu v případě prokluzu kol jedné z náprav.

  klukjakobuk

  Jenže pochybnosti zůstaly – Haldex, sice el. řízen, nebo Torsen ? A pokud Haldex, tak jaké je jeho základní rozdělení předek/zadek ? Díky za odpověď 🙂

  Honza Koubek, autoweb.cz

  Přiznám se, že jsem pod tím autem ještě neležel, ani v něm nejel (to ostatně mimo vývojářů nikdo, že) a tiskové zprávy jako obvykle mlží.

  Přestože se mi původně (už před časem) od zdroje z automobilky dostalo odpovědi, že to bude úplně něco jiného, než klasický Haldex, jiné zdroje jsou zmatené, nebo tvrdí opak.

  Odeslal jsem dotaz na oficiální místa, o odpovědi budu informovat.

  Richard

  No, pokud je v tiskové zprávě napsáno, "…s elektronicky řízenou vzadu umístěnou vícelamelovou spojkou…", tak je víceméně jasné, že se jedná o Haldex. Mezinápravový diferenciál Torsen nemá žádnou spojku, není řízen elektronicky a není umístěn u zadní nápravy.

  klukjakobuk

  Fakt neležel ? 🙂 PS: děkuju za pomoc při hledání odpovědi a přeju brzké svezení s tímto dravcem.

  Vitajs

  Ono není potřeba pod autem ležet, ale trochu se o ně zajímat. Rozdíl mezi systémem Haldexem a Quattrem je celkem dost podstatný a v dalších příspěvcích popsaný. A3 nikdy neměla systém Quattro, jenom nesla označení Quattro.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist