Aston Martin Valkyrie pojede 24h Le Mans 2021 v nové kategorii hypersportů

Britská automobilka potvrdila, že závodní derivát Valkýry se počínaje sezónou 2020/2021 zúčastní závodů FIA WEC.

FIA plánuje pro vytrvalostní závody zásadní změnu pravidel – vrcholovou kategorii LMP1 totiž nahradí kategorie hypersportů. Hlavním cílem je snížení nákladů na sezónu, čímž by se měla celá série zpřístupnit pro širší spektrum automobilek. Současné náklady na sezónu se blíží 30 milionům eur, nová pravidla by je však měla snížit na čtvrtinu.

Závodní vozy budou muset mít základ v sériových silničních vozech, minimální předepsaná váha vozů bude 1 100 kg a výkony se budou pohybovat kolem 750 koní. Povoleno bude i použití hybridních systémů, elektromotory však budou moc mít pouze předepsaný výkon 270 koní. Do značné míry budou omezené i úpravy aerodynamiky od předepsaného vzoru.

Co by naopak nemělo být moc regulováno, jsou samotné motory – tedy s výjimkou výkonu. Architektura motoru, počet válců, použití přeplňování či využití hybridního systému bude pouze na výrobci. Měla by však existovat pravidla omezující případný příliš drahý vývoj.

A právě v této plánované kategorii nasadí Aston Martin minimálně dva stroje odvozené od své Valkyrie. Příležitost usilovat o vítězství na proslulé čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans je samozřejmě pro automobilku obrovskou událostí.

Historicky se Aston Martinu podařilo ukořistit pouze jediné vítězství – v roce 1959 s vozem DBR1 řízeným Royem Salvadorim a Carollem Shelbym. Naposledy se vytrvalostních závodů automobilka zúčastnila v roce 2011 s vozem Lola-Aston Martin B09/60, tehdy však vůz příliš nevynikl v porovnání s dominantními turbodieselovými vozy ze stájí Audi a Peugeotu.

18.6.2019 8:00| autor: Martin Kusyn | zdroj: Car Throttle, FIA WEC

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist