Ariel Aero-P Atom (2016): koncept hledá přítlak, pasivně i aktivně pomocí ventilátorů

Britská malosériová značka Ariel pracuje na studii, která bude fungovat jako kdysi zakázané monoposty F1, bude se přisávat k silnici jako velký vysavač.
ariel-aero-p-atom-2016-koncept-hleda-pritlak-pasivne-i-aktivne-pomoci-ventilatoru-1100x618.jpgCelá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Spoilery na automobilech či závodních strojích sice zvyšují přítlak, stejně tak ale navyšují aerodynamický odpor, spotřebu a snižují maximální rychlost. Právě s tímto problémem se rozhodli vypořádat konstruktéři britské společnosti Ariel Motor ve spolupráci se specialisty na aerodynamiku TotalSim a Delta Motorsport.

Výsledkem je Atom s přídomkem Aero-P, což je akronym od Aerodynamic Efficiency Requirements & Optimisation Project, tedy jméno, které bychom mohli přeložit jako potřeba aerodynamické efektivity a optimalizace projektu.

Tvůrci nového prototypu tvrdí, že jejich cílem bylo snížení aerodynamického odporu, ale také zvýšení přítlaku a to bez ohledu na fakt, jestli je vůz v pohybu či stojí na místě. Dosáhli toho instalací dvou vysokovýkonných ventilátorů ve spodní části auta a gumovou manžetou kolem rozšířené podlahy, které utěsňuje anebo spíše minimalizuje úniky vzduchu mezi podvozkem a silnicí.

Celé to zkrátka funguje jako obří vysavač a autoři se netají tím, že se nechali inspirovat kdysi zakázanými závodními monoposty, konkrétně formulí 1 Brabham BT46B Fan Car Gordona Murraye z roku 1978 a Chaparralu 2J Indy Car z roku 1970 Jima Halla.

Pozoruhodné je, že ventilátory neodebírají výkon pohonné jednotky, ale jsou roztáčeny vlastními elektromotory napájenými dodatečně montovanými akumulátory, přičemž aktivace je kromě automatického režimu také na samotném řidiči. Ariel si tímto dokáže přidřepnout k silnici nejen v zatáčkách, ale třeba i při brzdění či akceleraci. Samotné snížení podvozku přitom omezuje proudění vzduchu pod autem, takže auto má vylepšený přítlak i ve chvílích, kdy ventilátory stojí.

13.9.2016 2:00| autor: Miro Mihálik

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist