Aquaplaning v přímém přenosu. Naštěstí to dopadlo lépe, než řidič čekal

Následující video vám vysvětlí, proč je za deště dobré i na dálnici raději sundat nohu z plynu. Nikdy totiž nevíte, kdy vás voda potrápí i něčím jiným než tím, že vám padá na čelní okno.
aquaplaning.jpg Zdroj: Youtube

Pro ty z vás, kteří neví, co je aquaplaning, tento jev v rychlosti vysvětlíme. Dochází k němu ve chvíli, kdy jedete na vodě příliš rychle a pneumatika tak ztratí přilnavost. Stává se to ve chvíli, kdy hodně prší a na silnici zůstává hodně vody, která se tak dostane mezi vozovku a pneumatiku a z auta v sekundě udělá vlastně neovladatelné saně. A hlavně zatraceně nebezpečné neovladatelné saně. Pokud jedete opravdu hodně rychle, můžete se snadno dostat do nebezpečného smyku, vlivem kterého snadno narazíte do svodidel nebo kolem jedoucích aut.

Ani jeden z nárazů pak nekončí moc dobře. Ale jak říkáme, je to jen o rychlosti. Při silném dešti je opravdu lepší sundat nohu z plynu, dobře držet volant a věnovat se řízení. Pokud to neuděláte, stane se vám to, co je zachyceno na videu, které je umístěno níže. Nutno říct, že řidič auta, které se na vodě stalo neovladatelným a celou situaci zachycuje pomocí kamery za čelním oknem, nejen nijak moc rychle. I tak to ale jeho rychlost k aquaplaningu stačila. Když v jeden moment projel hlubší louží, auto se samo začalo stáčet k vedlejšímu jízdnímu pruhu, kde narazilo do kolemjedoucího auta. Pak následovala smršť sprostých slov v angličtině a takřka jistý náraz do svodidel.

K tomu už ale naštěstí nedošlo a tak mohl řidič bezpečně zastavit v odstavném pruhu hned za nabouraným minivanem. Dotyčný měl celkem štěstí. Stačilo, bývalo málo a nejspíš by se namotal na svodidla nebo by býval do auta vedle sebe naboural mnohem víc. Snad si tu rychlost za deště příště rozmyslí. Výše pak najdete několik rad, jak se aquaplaningu zachovat.

10.4.2019 9:00| autor: Tomáš Malík
Více o tématu: autaautopneumatika

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist