Americký stát Maine zakázal biopaliva

Biopaliva to mají nahnuté. Po obratu Evropské unie se teď s nimi zakymácela židle i v USA. Skončí nakonec tento koncept v propadlišti dějin?

Americký stát Maine, který je přibližně stejně velký jako Česká republika, zakázal používání příměsí ethanolu v benzínu. Prý to poškozuje motory, zvyšuje spotřebu paliva a především negativně ovlivňuje životní prostředí. Nejde ale ani tak o emise jako spíše o to, že by mohlo dojít k nedostatku potravin. Zemědělci by prý upřednostňovali pěstování řepky a kukuřice před jinými plodinami.

DOPORUČUJEME: Státy, ve kterých je neuvěřitelně levný benzín

V Americe je také docela populární domácí výroba biolihu a biopaliv a stát chce předejít tomu, aby se po silnicích proháněla auta s neschváleným palivem. Pro jisototu tak taková paliva zakázal a nyní se motoristé nedočkají ani malé příměsi, která obvykle v USA dosahuje až 10 %. Bioethanol se prodával jako benzín E15 (s 15% příměsí ethanolu), ale není mezi řidiči příliš populární.

Biopaliva schválila vládní agentura EPA (Environmental Protection Agency), která je ale za mnoho svých rozhodnutí kritizována, že poškozují ekonomiku a ve výsledku i životní prostředí. Stát Maine se tak jako první postavil na odpor biopalivům a doufá, že ho další budou následovat.

Autoweb.cz

13.5.2013 8:20

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist