Američané spotřebovávají méně paliva

Amerika šetří, spotřeba pohonných hmot tam klesla o 8 % proti historickému maximu z roku 2006. Nikdy už prý nevzroste.

Spotřeba ropy a paliva ve Spojených státech klesá. Letos Američané spotřebovali o 8 % méně paliva, než jaký byl historický strop v roce 2006. Podle analytiků už se nikdy spotřeba nezvýší a bude postupně klesat. Očekává se, že v roce 2030 spotřebují Američané o 20 % méně paliva.

Denní spotřeba paliva v USA v roce 2010 se odhaduje na 1,3 miliardy litrů. Na nižší spotřebě pohonných hmot se podepsala nejen ekonomická recese a šetření na straně firem, ale také úspory v domácnostech. Zatímco jedna strana tvrdí, že Američané kupují hlavně úspornější auta, je třeba si uvědomit, že plno domácností používá k vytápění naftu. Domácnosti však houfně přechází na ekonomičtější vytápění a obnovitelné zdroje energie.Největší ranou pro Američany byl radikální růst cen benzínu. To přimělo motoristy šetřit a více přemýšlet o spotřebě paliva. Propočty také kalkulují s tím, že nová auta budou stále úspornější. Letos například klesla průměrná spotřeba automobilů v USA na historické minimum.

Nelze ale očekávat, že by se nižší spotřeba paliva v USA projevila na celosvětovém trhu s ropou. Rostoucí ekonomiky Číny a Indie pokles spotřeby v USA s přehledem pokryjí. Letos se pravděpodobně celosvětově vytěží rekordních 88,3 milionu barelů ropy. Ale žádný strach, podle analýz máme ropy ještě na 200 let dost.

autoweb.cz

23.12.2010 7:50

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist