Američan prodává nezničitelný Ford Excursion, odolnost byla řádně prověřena sérií menších nehod

Poctivé auto se v inzerátech nenajde každý den. A co může být poctivějšího, než pořádně ošlehaný a životem prověřený kus poctivého amerického SUV?
neznicitelny-ford-excursion-1-1100x618.jpgCelá galerie 25 Zdroj: Matt Falcon

Zdroj: Matt Falcon

Pořádné americké SUV přežije cokoliv – tedy alespoň podle inzerátu na Craigslistu. Je nutné podotknout, že typická americká SUV se od evropské produkce drobně liší. Zatímco Evropsa sází spíše na vyspělou techniku, Američané na to jdou povětšinou hrubou silou a přebytkem prostoru. Ve výsledku tak ty největší sportovně užitkové přepravníky starého kontinentu vypadají vedle typických „Born in the USA“ zástupců kategorie spíše jako David vedle Goliáše. Když začnete rodinný vůz vyvíjet na základě menšího náklaďáku a na železu příliš nešetříte, není potom ani moc překvapivé, když takový vůz snese pár šrámů.

Přesně takový vůz se teď objevil v inzerci na Craigslistu a jeho majitel Matt Falcon opravdu nepostrádá smysl pro „mírnou“ hyperbolizaci. Tedy alespoň při popisu nesmrtelnosti Fordu Excursion jenž se snaží prodat – jeho vůz totiž vyvázl hned z „pěti drobných incidentů pod 25 km/h“.

První drobná nehoda vůz potkala v roce 2004, kdy se Mattovi podařilo projet výlohou a skleněnými dveřmi banky a nabourat do bankomatu umístěného ve vstupní hale. Prý potom na autě zbyl škrábaneček a byla třeba vyměnit maska chladiče.

Podruhé dostal vůz ránu do zadních partií, když opilá řidička v roce 2008 o jeho zadní nárazník zdevastovala své auto. Matt uvádí, že se jeho vozu nic nestalo, zatímco vozu opilé dámy vyloženě proskočil motor čelním sklem. Pravda bude samozřejmě trochu umírněnější.

Poté se v roce 2009 rozhodl urputný Matt postavit bezpráví s tváří odtahovky. Údajně tehdy skočil za volant, sjel z plošiny a kousek za sebou tahal samotnou odtahovku, což prý skončilo trochu posunutým zadním nárazníkem.

První vážnější šrám zanechala na voze až čtvrtá malá nehoda, když Matt zaparkoval na parkovišti s vytočenými koly a do kola na řidičově straně mu ťuknul pravý plnotučný americký pickup. Tehdy to odnesly tyče řízení a skončilo to lehce vyoseným volantem.

Poslední „ťukanec“ si pak vůz odbyl v roce 2012. Tehdy Matt zaparkoval u krajnice a pootevřel dveře, aniž by se podíval do zpětného zrcátka a chvíli počkal. Projíždějící řidička tak o jeho dveře zavadila? Výsledkem bylo zatlačení dveří do panelu předního blatníku. Ten se posunul a mezi panely vozu tak vznikla zhruba palcová mezera.

Po celou dobu se Matt snažil dávat auto dohromady svépomocí, přesto vozu však k dokonalému stavu pár věcí údajně chybí. Díly za v přepočtu 15 tisíc prý nejsou potřeba, ale prý by s nimi auto s třísettisícovým nájezdem vypadalo jako úplně nové.

Podivných věcí je ale na inzerátu trochu více. Tak třeba informace o tom, že vůz byl každý rok podomácku lakován za použití minimálně 20 plechovek barvy ve spreji. Auto je od poslední nehody odstavené. Nafta v nádrži za tu dobu trochu degradovala a bylo by na místě ji před pokusy o nastartování vyměnit. Zároveň je potřeba auto nahodit pomocí kabelů nebo přinést novou baterii. Navíc vůz nemá technickou a SPZtky jsou v depozitu, takže jediná testovací jízda je možná na nějakých 50 metrech Mattovy zahrady. Vzhledem k obsáhlosti inzerátu se ale snad o zajících v pytli mluvit nedá.

22.6.2018 8:05| autor: Martin Kusyn

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist