Alfa Romeo 4C odhaluje detaily

Nová sportovní Alfa bude podle všeho fenomenální. Její silnou stránkou bude výkon konfrontovaný s nízkou hmotností. Jakou "dietu" výrobce použil?

Začneme hmotností, která sama o sobě stojí za to. Suchá hmotnost auta je 895 kilogramů. Což je méně než u jakéhokoli auta, na které si z hlavy vzpomeneme a řadí to Alfu Romeo 4C do světa lightweightů, než někam poblíž Toyoty GT86.

Jde i o výkon, který staví Alfu Romeo 4C jako přímého rivala Lotusu. Přeplňovaná osmnáctistovka, tedy čtyřválec s objemem 1750 cm3 a přímým vstřikem disponuje třemi stovkami koní, poměr hmotnosti a výkonu je skvělý.Od motoru jde výkon na dvouspojkovou převodovku Alfa TCT, která pracuje s již známým systémem nastavení DNA, a také se zcela novým režimem Race.

Alfa Romeo 4C velká fotogalerie

Alfa Romeo 4C fotogalerie

Skloňujeme-li stále dokola hmotnost, musíme se nutně ptát, jak došlo k tak nízké hodnotě. A může za to hliník. Ten byl použit v hojné míře na konstrukci karoserie, čímž došlo k odlehčení auta, ovšem bez negativního vlivu na pevnost a tuhost. Aluminium také proniklo k převodovce a do brzdového systému.


Kabina je ve sportovním duchu. K dispozici jsou jízdní režimy, včetně závodního.

Také tady máme obligátní karbonové vlákno, jeho materiálový podíl na voze je deset procent, což představuje asi čtvrtinu objemu hmoty celého automobilu. Centrální monokok váží pro ilustraci 65 kilogramů.

V neposlední řade Alfa Romeo využila pro 4C speciální polyuretany a kompozity, na nárazníky, spoilery, atd, které jsou o dvacet procent lehčí ve srovnání s tradičními materiály.

A o hmotnosti ještě jednou, tentokrát s zaměřením na prosklení. Okna jsou, co do hmotnosti, také redukována, zhruba o 15 procent oproti standardu, čelní sklo je silné pouze čtyři milimetry.

V tuto chvíli už by měla být v provozu výrobní linka v továrně Maserati v italské Modeně, na které by mělo vzniknout pouhých 1000 kusů tohoto unikátní vozu, který má vrátit Alfu Romeo na výsluní sportovních aut. Čtyři sta exemplářů je určeno podle našich informací do Evropy, Afriky a na Blízký východ, šest stovek aut vyrazí přes oceán oslnit Spojené státy americké.


Základem auta jsou lehké, velmi lehké materiály. Centrální monokok je z karbonu.

Cena Alfy Romeo 4C by se měla podle spekulací pohybovat zhruba v přepočtu kolem 1,6 milionu korun, jde ale zatím o nepotvrzenou informaci. První setkání široké automobilové veřejnosti s novou Alfou Romeo 4C je naplánováno v rámci Festivalu rychlosti v Goodwoodu.

Autoweb.cz

19.6.2013 8:12

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist