5 věcí, které musíte mít, pokud cestujete s malými dětmi autem

Foto: Pilulka

Většina rodin s malými dětmi volí jako dopravní prostředek auto. Není divu. Je to pohodlné, flexibilní a praktické. Jenže cestování autem s dětmi už dávno není o tom, že děti přivoláte z venku, naložíte je a vyrazíte vstříc dobrodružství. A nejen proto, že každé cestující dítě musí být pevně uchycené v autosedačce. Tohle téma dnes vynecháme. Nebudeme se bavit ani o tom, že pokud cestujete s dětmi, zaberou vám nejméně jedno sedadlo svačinky. Určitě tušíte, že mít připravené zásoby se vyplatí, i když se zrovna chystáte někam jinam než do páteční zácpy na D1 a taky tušíte, i když nejste zrovna biomatka, že jídlo z „Mekáče“ ani bageta od pumpy nejsou na cestách to pravé občerstvení pro malé hladové krky. Minimálně proto, že drobí a zálivka pěkně zapatlá auto a kdo by to chtěl čistit, že.

Můj článek je o věcech, které vám náročnou jízdu s malými dětmi zpříjemní. Vyzkoušela jsem to sama.

1) BALENÍ IGELITOVÝCH PYTLÍKŮ

Jejích nadužívání zabíjí mořské ryby, želvy a ptáky. A i když všichni víme, že na plast plující v moři ani zvířata obalená v igelitu není pěkný pohled, přesto vám radím, pořiďte si do auta jedno balení igelitových pytlíků. Budou se vám hodit především s malými dětmi. Zprvu na špinavé plínky, protože záhy zjistíte, že někdy je dítě třeba přebalit hned na první možné odbočce z hlavní silnice a tam se ne vždy vyskytují koše na recyklovaný odpad. V tomhle mi věřte, nezabalenou špinavou plínu už jsem takhle pár kilometrů k nejbližšímu koši vezla. Sáček se hodí i na zvracení a na rozpatlané zbytky a obaly od svačin.

2) ZPĚTNÉ ZRCÁTKO PRO KONTROLU DÍTĚTE

Pokud jezdíte autem sama malým kojencem, který sedí v tzv. „vajíčku“ a necháváte ho sedět samotného vzadu, pak je zpětné zrcátko jasnou volbou a dobrou investicí. Existují různé druhy, ale mně se osvědčilo to, co se upevní na zadní podhlavník a vy tak díky zpětnému auto zrcátku máte možnost kontrolovat, zda je váš kojenec jen nevrlý kvůli cestování nebo má skutečný problém. Já se při výběru dívala hlavně velikost (ano, tady určitě platí čím větší, tím lepší) a snadné uchycení. Co mi chybělo, bylo osvětlení, protože jsem často jezdila v zimních měsících. Pokud chcete mít přehled, co se děje v zadních řadách a kdo koho štípnul první, doporučuji volit zrcátko, které se neupevňuje na podhlavník, ale přísavkou připevňuje na sklo. To totiž pak můžete použít i na kontrolu dětí jedoucích po směru a nemusíte se nebezpečně otáčet.

3) PODPĚRKA KRKU A OBAL NA BEZPEČNOSTNÍ PÁS

Tzv. nákrčník jste možná při volbě vybavení pro vaše dítko na cesty zařadili do kategorie „nice to have“ a jeho nákup vynechali. Podle mně ale děláte chybu. Nejen, že se vašemu potomkovi bude daleko lépe spát (a přiznejme si, to je to, co chceme, aby ten malý křikloun dělal celou cestu), ale můžete tím zvýšit i jeho bezpečnost v autosedačce. Ovšem jen za určitých okolností. Když totiž jen tak nacpete dítěti do autosedačky ještě „váleček“ za krk, můžete tím její ochranu snížit. Vždy se tedy nejprve podívejte, co doporučuje výrobce vaší autosedačky anebo rovnou vsaďte na dražší podpěrku, která se uchycuje ze předu a zespoda pod bradou. Tu lze navíc použít i v dětské krosničce nebo v sedačce na kolo. U dětí, které už sedí na tzv. podsedáku a jsou přichyceny standardním bezpečnostním pásem doporučuji zakoupit místo polštářku obal na bezpečnostní pás. Prodává se v různých velikostech a s různými motivy. Když dítě usne, pás ho netlačí a hlava se pohodlně opře. Mým favoritem je obří (má 85 cm) a tlustá role na pás, ke které se lze přitulit a přitom nijak nemění funkci bezpečnostního pásu, na který je přichycena.

4) STÍNÍTKO

Malé děti se před ostrým sluncem musí chránit. V tomto bodě vás ale nebudu pobízet k žádným zbytečným výdajům. Alespoň na začátku. I já jsem zastínění první autosedačky tzv. vajíčka vyřešila hezky po staru: látkovou plínkou. Ideální a esteticky čisté to nebylo, účel splnilo. Jakmile ale dítě přesedne do větší autosedačky nebo je na podsedáku, se zastíněním to není tak lehké. Pokud nemáte štěstí a vaše auto není vybaveno vestavěnými stínítky, budete pravděpodobně nějaké muset koupit. Na trhu je celá řada slunečních clon, stínítek a rolet, ale třeba i fólií proti slunci. V mém případě vítězí roletka, protože ji lze zatáhnout jen v případě dobrého počasí a je v decentní černé. Osobně nejsem příznivcem barevných clon, nikoli ale kvůli negativním zkušenostem, spíš se mi nelíbí, to je ovšem na chuti každého.

5) ŠNŮRKA NA DUDLÍK

V rámci dětského vybavení se snažím být minimalista a tak jsem nikdy nepodlehla trendu barevných šňůrek na dudlík sladěných s oblečkem novorozence. A tak jsme měla čtyři dudlíky a malému plivači je v autě postupně podávala. Jak jsem byla hloupá. Dudlík pověšený na šňůrce dítěti nikam nezapadne a od určitého věku jej snadno samo najde a vrátí si do pusy. Šňůrek navíc existuje mnoho druhů, takže pokud opravdu nejste fanouškem jako já a potřebujete ji jen do auta, koupíte obyčejnou a nemusíte ani mnoho utratit.

26.11.2017 12:01| autor: Autoweb.cz | zdroj: Pilulka

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist