5 tipů, jak prodloužit životnost vašich pneumatik

Existuje mnoho faktorů, které způsobují rychlejší opotřebení a stárnutí vašich pneumatik. Dá se jim však předcházet a prodloužit jejich životnost tak, abyste si nemuseli hned zase kupovat nové. Máme pro vás pět ověřených tipů, jak na to.

1. Pravidelně kontrolujte tlak a udržujte správný

Správné huštění je důležité pro jízdní vlastnosti a také pro životnost pneumatik. Při nesprávném tlaku se bude dezén navíc sjíždět nestejnoměrně.

Tlak v pneumatikách udává výrobce vozidla. Jeho hodnotu najdete na štítku, který je nalepený na víčku nádrže nebo na sloupku dveří řidiče. Někdy může být také na pojistkové skříňce. Vedle toho najdete informace o správném tlaku i na webových stránkách výrobce.

Měření tlaku doporučujeme provádět jednou měsíčně. Nejlépe před jízdou – za studena. Ideální teplota vzduchu pro měření tlaku je 20°C. V letních vedrech nebo zimních mrazech je potřeba počítat s odchylkou způsobenou změnou teploty. Nebo změřit tlak cca 20 minut po jízdě.

2. Pneumatiky správně skladujte

Před samotným uskladněním je potřeba z pneumatik odstranit nečistoty, kamínky a štěrk. Je dobré označit si, na jaké pozici byla pneumatika namontována (LZ = levá zadní, podobně PZ, LP, PP).

Pneumatiky skladujte na suchém, chladném a tmavém místě, kde není průvan. Při nesplnění těchto podmínek bude pneumatika stárnout rychleji a její životnost se zkrátí. To se nejčastěji projeví tak, že na povrchu pneumatiky se objeví drobné trhliny.

Skladovaná pneumatika by neměla přijít do styku s produkty ropného původu. Mezi ně patří olej, jiná mazadla, pohonné hmoty apod. Tyto látky zbavují pneumatiky jejích elastických vlastností. Pneumatiky na discích je potřeba skladovat jinak než ty bez disků.

Na discích

Tyto pneumatiky se skladují poskládané na sobě nebo zavěšeny. Ke skladování pneu s disky můžete také použít stojan na pneumatiky.

Pneumatiky bez disků

Ty se naopak skladují postavené vedle sebe. Navíc se doporučuje alespoň 1x za 14 dní pneumatiky pootočit, aby nedocházelo k deformacím.

3. Rotujte kola

Dále doporučujeme prohazovat kola z hnací nápravy na hnanou, jelikož na hnací se opotřebovávají rychleji. Vhodným intervalem je rotovat kola zhruba každých 10 000 až 12 000 km. Pokud jezdíte pravidelně vysokými rychlostmi, na dlouhé vzdálenosti nebo vozíte těžký náklad, pak můžete pneumatiky prohazovat častěji.

4. Při výměně vždy kola nechejte vyvážit

Vyvažování kol chrání před předčasným opotřebením a vibracemi. Nevyvážená kola způsobují při jízdě vibrace, které podstatně snižují životnost ložisek kol, čepů a celého uložení ramen náprav a samozřejmě také pneumatik.

V případě potřeby nechejte také seřídit geometrii kol. To zvýší ovladatelnost a bezpečnost vašeho vozu.

5. Občas zkontrolujte, zda pneumatika není fyzicky poškozena

Dalším častým jevem je mechanické poškození – trhliny v pneumatice nebo odchlípnutí dezénu. Setkat se můžete také s boulemi na bočnici. Na vině jsou zpravidla prasklá vlákna v kostře pneumatiky vlivem najetí do díry či na obrubník. V takovém případě doporučujeme koupit nové pneumatiky, protože poškození výrazně zhoršuje jízdní vlastnosti a jízda se stává nebezpečnou.

Pojďme si to shrnout

Pokud vaše pneumatiky doslouží, můžete si koupit nové v internetovém obchodě s pneumatikami Pneuboss.cz.

Komerční prezentace

26.1.2016 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist