5 tipů, jak odhalit podvody při koupi ojetého auta

Trh s ojetými automobily má svá úskalí a koupě auta z druhé ruky může doprovázet řada rizik. Poradíme vám, jak je odhalit.

Nabídka na českém trhu s ojetými auty je „pestrá.“ A pod tím můžeme vidět to, že samozřejmě jsou tady auta na prodej v lepším či horším stavu, seriozně nabízená, ale také tady máme bohužel celou řadu podvodných aut. Jde o automobily kradené, neodborně opravené nebo se stočenými kilometry.

Jak takové prodeje odhalit? Některé podvody lze odhalit poměrně snadno. Avšak zvláště u vozů dovezených ze zahraničí je za stávajících podmínek ověření některých deklarovaných údajů o kupovaném voze prakticky nemožné.

Velkým prohřeškem jsou přetočené kilometry. Díky tomuto poměrně častému podvodu může prodávající ojetého vozu dostat za nabízený automobil i o několik desítek tisíc korun více. Se zjištěním, zda byl počet najetých kilometrů záměrně snížen, může pomoci zkušený automechanik. Provede to porovnáním míry opotřebení motoru či interiéru vozu s počtem najetých kilometrů. Je tahle metoda spolehlivá? Popravdě, ne stoprocentně.V budoucnu by podle plánu EU měla v tomto ohledu pomoci pravidelná evidence najetých kilometrů v Centrálním registru vozidel a zpřístupnění tohoto údaje veřejnosti v každé zemi, a zapojení do evropského systému.

Kradené automobily? Bohužel, i těch najdeme na trhu s ojetinami více než by se nám líbilo… Podle policejních statistik se na území České republiky nachází alarmující počet aut ukradených v zahraničí a následně u nás přihlášených na falešné doklady. Co s tím? Současné podmínky umožňují ověřit si, zda kupovaný vůz není nahlášen jako kradený na území ČR. Slouží k tomu databáze kradených vozů na stránkách ministerstva vnitra.

K tomu jsou automobily registrované do CRV ověřovány v evropských policejních pátracích systémech po odcizených vozidlech. Stoprocentní obrana? Ehm, ne. Protože auto bylo třeba právě odcizeno a jeho krádež nebyla dosud nahlášena, například proto, že je majitel právě na dovolené.

„U vozidel ukradených za hranicemi by s odhalením jejich pochybného původu mělo efektivně pomoci až napojení na rozhraní Eucaris. V něm jsou evidovány všechny závady automobilu, kromě nahlášené krádeže rovněž jeho ekologické sešrotování nebo neplatná registrace. Zároveň je zde uveden i právoplatný majitel vozu,“ upozorňuje Roman Rak ze společnosti Iris Ident, která se specializuje na problematiku podvodů s ojetými vozidly.

Auto může být na prodej, a zároveň v exekuci či zástavě. Co se může stát? No to, že exekutor auto novému majiteli kdykoliv může zabavit, v případě, že jej kupoval v dobré víře, že je vše (relativně) v pořádku. Ověřit si případnou exekuci je možné v Centrální evidenci exekucí na stránkách komory exekutorů.Větší nebezpečí pak představuje automobil, který je v zástavě. Zástava automobilu je totiž prakticky nezjistitelná. Vůz tak po zakoupení novým majitelem může náhle propadnout věřiteli. A ten jej zabaví bez ohledu na to, že automobil změnil majitele. Tyto informace o vozu by proto podle odborníků měly být prostřednictvím CRV zprostředkovány veřejnosti.

Jak odhalit bourané automobily a vraky? Tady to chce ideálně technické znalosti, nebo alespoň selský rozum, pokud si k prodeji nepřivedete odborníka. Na podezřelé opravy může upozornit odlišný odstín laku na jednotlivých dílech karoserie, jiná tloušťka laku, nepravidelnost spár či jejich přítomnost tam, kde by být neměly. Rovněž je nezbytné porovnat identifikátory umístěné na různých částech vozidla s údaji v technickém průkazu a ověřit originalitu dokladů. Identifikátory již vrakovaných aut jsou u nás rovněž používány jako náhrada za identifikátory aut kradených.

DOPORUČUJEME: Nejrizikovější motory ojetých (i nových) aut

Co jsou takzvané omlazené automobily víme, kromě stáčení kilometrů navyšují pochybní prodejci rovněž často cenu automobilu falšováním jeho data první registrace v ČR či v zahraničí. Pozměněné údaje v dokladech lze ověřit na kódech, které se nachází na sklech, bezpečnostních pásech, nádobkách provozních kapalin a dalších dílech automobilu. I u nich však dochází k falšování.

Autoweb.cz, IrisDent

15.1.2017 2:17

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist